W jaki sposób księgować VAT wynikający z rocznej korekty

Firma, która prowadzi sprzedaż opodatkowaną oraz zwolnioną z podatku, musi uwzględnić skutki odliczenia daniny z zastosowaniem ostatecznej proporcji za 2015 r. w pierwszej deklaracji składanej za rok 2016.

Publikacja: 30.12.2015 06:10

W jaki sposób księgować VAT wynikający z rocznej korekty

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Spółka prowadzi działalność mieszaną. Wykorzystuje składniki firmowego majątku jednocześnie do czynności opodatkowanych VAT oraz zwolnionych z podatku. Nie ma możliwości jednoznacznego określenia poziomu ich wykorzystania w poszczególnych obszarach działalności. Jakie są zasady dokonywania rocznej korekty VAT naliczonego? Jak ją ująć w księgach rachunkowych? Czy korekta wpłynie na podatek dochodowy? – pyta czytelniczka.

Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. To ogólna zasada wyrażona w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT >patrz tabela.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania