Dzisiaj wchodzi w życie nowelizacja ustawy o rachunkowości, która ma ułatwić życie przedsiębiorcom. Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów może skorzystać z niej około 34 tys. podmiotów – spółki prowadzące działalność gospodarczą osoby fizyczne, organizacje społeczne.

Ubywa danych ?w sprawozdaniu

– Sprawozdanie finansowe małych firm będzie się składać tylko z bilansu oraz rachunku zysków i strat. Nie muszą sporządzać informacji dodatkowej ani sprawozdania z działalności, chociaż niektóre bardziej szczegółowe dane trzeba podać w informacjach uzupełniających do bilansu – wyjaśnia Tomasz Puczek, samodzielny księgowy w biurze rachunkowym Twoja Księgowość SA. Dodaje, że pracy będzie mniej, np. małe spółki akcyjne nie będą musiały już robić zestawienia zmian w kapitale własnym czy rachunku przepływów pieniężnych (tzw. cash flow).

– Docenić należy też możliwość zrezygnowania ze stosowania zasady ostrożności podczas wyceny aktywów i pasywów oraz zniesienie obowiązku ich wyceny według wartości godziwej – mówi Janusz Menkina, właściciel biura rachunkowego. – To skomplikowane zagadnienia wymagające specjalistycznej wiedzy – tłumaczy.

Kogo dotyczy nowelizacja? Tzw. jednostek mikro. Są to m.in. spółki kapitałowe, które nie przekroczą dwóch z trzech wielkości:

Dla kogo ułatwienia

Osoby fizyczne prowadzące indywidualną działalność (także spółki cywilne i jawne osób fizycznych) oraz spółki partnerskie skorzystają z uproszczeń, jeśli ich roczne przychody mieszczą się w przedziale 1,2–2 mln euro. Oczywiście dotyczy to też tych, którzy mają mniejsze przychody, ale podjęli decyzję o prowadzeniu ksiąg rachunkowych.

Uproszczenia mogą też stosować fundacje i stowarzyszenia, związki zawodowe, organizacje pracodawców (jeżeli nie prowadzą działalności gospodarczej).

– Jednostki mikro mogą wprowadzić nowe rozwiązania już w najbliższym sprawozdaniu finansowym, np. składanym za 2014 r. – mówi Janusz Menkina. Dodaje też, że konsekwencją nowelizacji ustawy o rachunkowości powinny być uproszczenia w sprawozdawczości statystycznej. Dopiero wtedy będziemy mogli powiedzieć o realnym ułatwieniu życia przedsiębiorcom.

podstawa prawna: ustawa z 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o rachunkowości DzU z 21 sierpnia, poz. 1100

Opinia dla „Rz"

Krzysztof Burnos biegły rewident, członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów

Zmiany są korzystne dla firm, nie przeceniałbym jednak ich znaczenia. Dziwią mnie trochę szacunki Ministerstwa Finansów, które wyliczyło, że podmioty stosujące nowe rozwiązania zaoszczędzą w sumie 17 mln zł. Małe przedsiębiorstwa sporządzają sprawozdania finansowe raz w roku, tak więc to, że ubyło trochę rubryk do wypełnienia w formularzu, nie przyniesie im realnych oszczędności. Wcześniej po prostu pozostawiali je puste. Zresztą niektórzy i tak będą musieli ujawniać bardziej szczegółowe dane o swojej działalności, np. składając wniosek kredytowy w banku albo negocjując kontrakt z klientem. Gdyby Ministerstwo Finansów naprawdę chciało ulżyć przedsiębiorcom, powinno przede wszystkim uprościć przepisy podatkowe, ich interpretowanie wymaga bowiem najwięcej pracy.