Dziś mija termin złożenia sprawozdań i uiszczenia opłat dotyczących wpływu działalności gospodarczej na środowisko w drugim półroczu 2012 r. Obowiązek przedstawienia sprawozdania marszałkowi województwa i wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska spoczywa na przedsiębiorcach, którzy w wyniku swojej działalności emitują gazy i pyły czy wprowadzają zanieczyszczenia do ziemi.
W praktyce wystarczy, że firma ma samochody, wózki widłowe, kotły grzewcze, by musiała się rozliczyć ze spalin i pyłów wyemitowanych do powietrza. Tak samo jest, gdy przedsiębiorstwo np. lakieruje samochody czy ma parking, z którego spływająca woda przedostaje się do ziemi.
Przedsiębiorca w sprawozdaniach wykazuje, w jaki sposób i w jakim stopniu wpływał na środowisko. Musi też wnieść wyliczoną przez siebie opłatę na rachunek urzędu marszałkowskiego. Wysokość należności zależy np. od ilości wyemitowanych zanieczyszczeń. Nie trzeba jednak płacić, gdy należność nie przekracza 400 zł. Z tym że nawet w takiej sytuacji trzeba złożyć sprawozdania.
Przedsiębiorca sam wylicza należność. W wypadku środków transportu nie jest to skomplikowane, gdyż wystarczy litry wypalonego paliwa zamienić na kilogramy (trzeba jedynie znać gęstość poszczególnych paliw) i pomnożyć przez odpowiednią stawkę jednostkową. Stawki te są inne np. dla samochodów osobowych, a inne dla ciężarowych. Ponadto niższe są w wypadku pojazdów z bardziej ekologicznymi silnikami. Różnią się też w zależności od rodzaju zużytego paliwa.
Trudniejsze zadanie mają np. zakłady lakiernicze. Podkłady i lakiery zawierają wiele różnych substancji chemicznych. Trzeba więc ustalić, ile i jakiej substancji wyemitowano do atmosfery w trakcie lakierowania.