- Czy można zrobić odpis w uproszczonej księdze?

Utworzenie odpisu aktualizującego to jeden ze sposobów na zaliczenie do kosztów niezapłaconej przez kontrahenta wierzytelności, którą wcześniej wykazaliśmy po stronie przychodów. Ustawodawca wymienia przykładowe zdarzenia uzasadniające jej odpisanie, np. zasądzenie wierzytelności i skierowanie do egzekucji.

Czy taka możliwość przysługuje też przedsiębiorcom prowadzącym podatkową księgę przychodów i rozchodów?

Tak. Art. 23 ust. 1 pkt 21 ustawy o PIT mówiący o odpisach aktualizujących odwołuje się wprawdzie do przepisów o rachunkowości, ale dotyczy wszystkich przedsiębiorców, nie tylko prowadzących księgi handlowe. Ustawa o rachunkowości precyzuje jedynie katalog należności, na których odpisy aktualizujące (po spełnieniu pozostałych warunków) są kosztem podatkowym.

- Jak rozliczyć koszty kredytu?

Jeżeli kredyt został zaciągnięty w związku z prowadzoną inwestycją, odsetki, prowizje i różnice kursowe w okresie jej realizacji zwiększają jej wartość początkową. Nie będą więc zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Należy je rozliczyć poprzez odpisy amortyzacyjne. Dotyczy to:

– odsetek naliczonych, należnych za okres do dnia przyjęcia środka trwałego do używania (decydujący jest nie moment zapłacenia odsetek, ale okres, za jaki są naliczane),

– zapłaconych prowizji,

– zrealizowanych różnic kursowych.

Odsetki od kredytu naliczone i zapłacone za okres po oddaniu środka trwałego do używania i ewentualne różnice kursowe zrealizowane po tym dniu mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

- Kiedy zamknąć księgi rachunkowe?

W razie likwidacji spółki kapitałowej księgi rachunkowe zamyka się na dzień poprzedzający dzień podziału majątku pomiędzy wspólników. Jest to jednocześnie ostatni dzień roku podatkowego likwidowanego podmiotu. Rozwiązanie spółki następuje później, w dniu jej wykreślenia z KRS.

Zeznanie CIT-8 za ostatni rok zlikwidowanej spółki kapitałowej składa się w terminie 3 miesięcy od zakończenia roku podatkowego i w tym terminie wpłaca się podatek należny.

Źródło: strona internetowa Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl