Trzy lata wystarczyły Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce (SKwP), aby pokonać trudną drogę od uchwały o certyfikacji zawodu do uhonorowania pierwszych dyplomowanych księgowych. Tytuły takie odebrały osoby, które zdały egzamin, i biegli rewidenci, którzy złożyli odpowiedni wniosek.

Kursy na czterech poziomach certyfikacji ruszyły we wrześniu 2009 r., a w lipcu 2010 r. odbył się egzamin na dyplomowanego księgowego. Zdało 46 proc. kandydatów.

Certyfikat to potwierdzenie, że osoba mająca ten tytuł jest godna zaufania, zatrudnienia, etycznie i rzetelnie wykonująca zawód - stwierdził prof. Zbigniew Messner, prezes Zarządu Głwnego SKwP. Podkreślił, że Stowarzyszenie chce szkolić według programów konsultowanych z Radą Pracodawców, uwzględniających potrzeby rynkowe i gwarantujących wysokie kwalifikacje, zapewniające bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

- Rada się zastanowi, jak przekonać przedsiębiorców i propagować ideę certyfikacji - stwierdził Wojciech Ratyński, jej wiceprzewodniczący. Podkreślił, że trzeba poprawić komunikację księgowych z zarządami firm. Menedżerowie powinni częściej korzystać z wiedzy księgowych w dążeniu do redukcji kosztów, optymalizacji podatkowej itp.

- Mam certyfikat Ministerstwa Finansów na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, ale brakowało mi tytułu potwierdzającego umiejętności, a nie można go otrzymać bez egzaminu - powiedziała Marzena Witan, jedna z pierwszych osób, które otrzymały tytuł dyplomowanego księgowego.

[wyimek]Certyfikat potwierdza etyczne i rzetelne wykonywanie zawodu [/wyimek]

Mariola Konieczna, księgowa, zdawała egzamin MF, bo nie było wówczas innej formy potwierdzenia kwalifikacji. Dlatego pomysł uzyskiwania certyfikatu SKwP uważa za bardzo dobry, zwłaszcza dla księgowych poszukiwanych przez przedsiębiorców.

- Egzamin był bardzo trudny. Mimo posiadanego certyfikatu MF na usługowe prowadzenie ksiąg, bez kursu w SKwP nie zdałabym go - stwierdziła Mariola Konieczna.

Jej pracodawca wyraził uznanie dla certyfikacji zawodu księgowego i sfinansował szkolenie, przygotowujące do egzaminu.

SKwP jako członek IFAC (Międzynarodowa Federacja Księgowych), ma obowiązek przestrzegać stawianych przez nią wymagań, a jednym z nich jest doskonalenie zawodowe stwierdził Ryszard Gorycki, przewodniczący Głównej Zawodowej Komisji Egzaminacyjnej. Potwierdził, że już ponad 100 osób spełniło warunki otrzymania certyfikatu dyplomowanego księgowego. Wnioski złożyło też 97 biegłych rewidentów.

- Mamy nadzieję, że certyfikat dyplomowanego księgowego propagowany przez SKwP zostanie uregulowany ustawowo. We Francji np. sprawozdanie finansowe składane organom skarbowym musi być podpisane przez dyplomowanego księgowego - stwierdził Franciszek Wala, wiceprezes Zarządu Głównego SKwP.

Dwukrotnie składał wnioski w tej sprawie do MF, które zapewnia, że będą rozważone w procesie legislacyjnym. SKwP zamierza przedstawić uczelniom propozycje akredytacji certyfikatu. Jeśli spełniłyby one wymagania określone przez SKwP oraz standardy edukacyjne IFAC, dyplom uczelni dawałby prawo do ubiegania się o tytuł dyplomowanego księgowego.

SkwP planuje zbadać rynek i sporządzić raport o stanie zawodu księgowego w Polsce.