Księgowi muszą nieustannie aktualizować wiedzę, aby realizować swoje zadania rzetelnie i etycznie – stwierdził prof. Zbigniew Messner, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, na konferencji „Polska rachunkowość – kierunki zmian i rozwoju w perspektywie globalnej”.
Początek działalności organizacji księgowych w Polsce datowany jest na 9 czerwca 1907 r. Stowarzyszenie postanowiło uhonorować ich trud, ustanawiając 9 czerwca Dniem Księgowego.
Prof. Messner zacytował słowa dr Teresy Cebrowskiej: „trzeba wytyczać obszary, które należy zbadać od strony naukowej, zawodowej i prawnej, by rachunkowość mogła spełniać przypisywaną jej coraz bardziej złożoną rolę, a księgowi czuli się profesjonalistami”. Konferencja to praktyczne nawiązanie do tej idei – dodał prof. Messner. – Wysoka jakość zawodu księgowego i rachunkowości zapewnia bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.
Wkład stowarzyszenia w rozwój prawa bilansowego oraz zasługi w dążeniu do doskonalenia zawodu docenił podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Dariusz Daniluk, kierując słowa uznania pod adresem organizacji i jej członków.
Joanna Dadacz, dyrektor Departamentu Rachunkowości w MF, zwróciła uwagę m.in. na zmianę ustawy o rachunkowości, którą wymusiła ustawa o świadczeniu usług na terytorium RP – zarówno miejsce prowadzenia ksiąg, jak i przechowywania zbiorów może już być poza Polską. Zasygnalizowała też projektowane rozwiązania umożliwiające niezamykanie ksiąg przedsiębiorcy, który zawiesi działalność gospodarczą, oraz dokumentowanie pewnych usług paragonem, a niekoniecznie fakturami. Wskazała również na prace Komitetu Standardów, który m.in. postawił sobie cele zbliżenia prawa bilansowego i podatkowego oraz opracowania stanowiska w sprawie umów deweloperskich.
Wiele emocji dostarczył panel dyskusyjny, który prowadził prof. Zbigniew Luty. Swój kamyczek do ogródka dodała prof. Aldona Kamela- -Sowińska, stwierdzając, że nie ma nowego ładu ekonomicznego, ale tylko stary, pogarszający się bezład. Dlatego właśnie ważny jest rozwój rachunkowości.