Wybór firmy audytorskiej po nowelizacji ustaw

Pierwsza umowa o badanie sprawozdania finansowego jest zawierana na okres nie krótszy niż dwa lata, z możliwością przedłużenia na kolejne co najmniej tak samo długie okresy.

Publikacja: 30.09.2017 10:00

Wybór firmy audytorskiej po nowelizacji ustaw

Foto: 123RF

- Jesteśmy spółką z o.o., która w sprawozdaniu finansowym za 2016 rok przekroczyła progi obligujące nas do poddania badaniu sprawozdania finansowego za 2017 rok. W jaki sposób powinniśmy wybrać i zawrzeć umowę z firmą audytorską? Na jakie zagadnienia powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? – pyta czytelnik.

W związku z przekroczeniem w poprzednim roku obrotowym progów określonych w art. 64 ustawy o rachunkowości (dalej: uor), spółka ma obowiązek poddać sprawozdanie finansowe za 2017 rok badaniu przez biegłego rewidenta. Wybór firmy audytorskiej powinien być dokładnie przemyślany, ponieważ na rynku audytorskim mamy do czynienia z dużym zróżnicowaniem — zarówno jeżeli chodzi o ceny usług, jak i jakość ich świadczenia. Podczas wyboru należy zatem, poza ceną usługi oferowaną przez firmę audytorską, zwrócić też uwagę na takie kwestie jak chociażby doświadczenie w przeprowadzaniu badań w spółkach działających w tej samej branży czy też spółkach o podobnej skali działalności.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania