Aktualizacja: 14.06.2017 06:40 Publikacja: 14.06.2017 06:40
4 zdjęcia
ZobaczFoto: www.sxc.hu
Konrad Bugiera: Ogólny wizerunek księgowych, rysujący się w wynikach badań, zdradza już tytuł opracowania. Prawdopodobnie dla wielu osób, szczególnie tych, które mają kontakt z księgowymi, nie jest to wielkie zaskoczenie. Czy w badaniach przeprowadzonych przez Oddział Wielkopolski SKwP udało się odkryć coś nowego?
Piotr Hans: Zdecydowanie tak. W przeciwnym wypadku raport by nie powstał. Poszczególne wyniki składowe, tworzące ogólny obraz czy też – jak mówimy w tytule opracowania – portret księgowych, można uznać co najmniej za interesujące, jeśli nie rewolucyjne wobec powszechnego sposobu myślenia o naszym zawodzie.
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Start-up z Warszawy sięgnął po AI i opracował aplikację, która daje małym i średnim przedsiębiorstwom możliwość wystawiania faktur za pomocą promptów głosowych.
W aspekcie gospodarki finansowej JST naczelną rolę należy przypisać głównemu księgowemu/skarbnikowi danej jednostki. Przepisy wyposażają takie osoby w szerokie kompetencje, ale też szeroko rozumianą odpowiedzialność za naruszenia dyscypliny budżetowej.
Z faktoringu chętnie korzystają przedsiębiorcy, którzy oferują kontrahentom długie terminy płatności należności. Faktoring pozwala im uzyskać szybszy dostęp do gotówki, gdy istnieje taka konieczność.
Nie rzadziej niż na każdy dzień bilansowy jednostka ustala, czy zachodzi potrzeba przeprowadzenia procedury ustalania odpisu aktualizującego wycenę aktywów spowodowanego utratą przez nie wartości.
Obliczenie podatku wyrównawczego wymaga podjęcia kilku działań. Trzeba ustalić księgowy dochód (stratę) netto, na tej podstawie skalkulować kwalifikowany dochód (stratę) netto, następnie obliczyć kwalifikowany dochód i wyliczyć podatek.
Firma audytorska oraz badana jednostka mają ten sam cel – sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnego z przepisami i wydanie sprawozdania z badania zawierającego opinię bez zastrzeżeń. Zgodna współpraca pozwoli ten cel osiągnąć.
Barry Melancon CPA, CGMA jest CEO AICPA & CIMA, które wspólnie tworzą Association of International Certified Professional Accountants, oraz najdłużej urzędującym CEO w historii American Institute of CPAs (AICPA). Niedawno otrzymał inauguracyjną nagrodę magazynu Forbes w uznaniu jego zasług w dziedzinie rozwoju rachunkowości. Teraz, na krótko przed przejściem na emeryturę, „Rzeczpospolita” rozmawia z nim o ewolucji profesji księgowej i dlaczego „naiwnością” jest twierdzenie, że sztuczna inteligencja nie wpłynie na rynek pracy.
Gdy dany składnik aktywów utracił całkowicie lub częściowo zdolność do przynoszenia jednostce korzyści ekonomicznych, konieczne jest dokonanie odpisu aktualizującego, obniżającego na dzień bilansowy jego wartość bilansową.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas