Aktualizacja: 03.04.2017 08:39 Publikacja: 03.04.2017 06:10
Foto: 123RF
Celem wprowadzenia regulacji w zakresie CbCR jest uzyskanie przez organy podatkowe poszczególnych państw sprawozdania, które przedstawia zagregowane informacje m.in. o wysokości dochodów i zapłaconego podatku oraz o miejscach prowadzenia działalności, poszczególnych jednostek zależnych i zagranicznych zakładów należących do grup kapitałowych. Informacje te mają pozwolić organom podatkowym na analizę zjawiska zaniżania podstawy opodatkowania i przerzucania dochodów przez podmioty powiązane, działające w więcej niż jednej jurysdykcji podatkowej. Działania organów podatkowych poszczególnych państw, które wdrażają regulacje w zakresie CbCR są wynikiem zaleceń OECD przedstawionych w ramach projektu BEPS (Base Erosion and Profit Shifting) – Action 13. Ustalenia OCED w zakresie wymiany informacji z formularza CbC przyczyniły się do podpisania przez Polskę i 30 innych państw umowy MCAA (ang. Multilateral Competent Authority Agreement), dotyczącej automatycznej wymiany informacji zawartych w formularzu CbC. W rezultacie, informacje uzyskane od podatników w ramach formularza CbC będą mogły być wymieniane pomiędzy organami podatkowymi różnych krajów.
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
Rolnik niebędący podatnikiem VAT powinien wystawić na rzecz osób przebywających u niego na wypoczynku rachunki lub faktury za świadczone na ich rzecz usługi wynajmu pokoju, jeżeli zgłoszą takie żądanie w ciągu trzech miesięcy.
Firma audytorska oraz badana jednostka mają ten sam cel – sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnego z przepisami i wydanie sprawozdania z badania zawierającego opinię bez zastrzeżeń. Zgodna współpraca pozwoli ten cel osiągnąć.
• Przełomowa zmiana w stanowisku fiskusa. Uratuje wielu przedsiębiorców • Niski ryczałt dla informatyków? Wyrok NSA • Spóźnione odwołanie od decyzji fiskusa. Kto odpowiada za bałagan w firmie? • Czy nieruchomości mieszkalne można obciążać biznesowo? • Sprzedaż majątku firmy - co ze składką zdrowotną? • Czy każdy firmowy wyjazd za granicę to podróż służbowa? • Ważne terminy na ten tydzień
Planując przeniesienie czy rozpoczęcie działalności w innym kraju nie można zapominać o rynkowości – zarówno w kontekście samego procesu ekspansji, jak i późniejszych rozliczeń między podmiotami powiązanymi.
Uporczywe ignorowanie przez administrację podatkową wytycznych sądów administracyjnych to zjawisko patologiczne i szkodliwe dla państwa.
Pomijanie w rozstrzygnięciach fiskusa prawomocnych orzeczeń sądowych jest działaniem nie tylko rażącym, ale także zaprzeczeniem demokratycznego państwa prawa.
Zadaniem podatku wyrównawczego od niedostatecznie opodatkowanych zysków jest uzupełnienie ewentualnych luk w opodatkowaniu wyrównawczym, które prowadziłyby do braku opodatkowania jednostek dominujących.
Wykładnia przepisów podatkowych dotyczących fundacji rodzinnych nie powinna prowadzić do generowania kosztów i ryzyka biznesowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas