Aktualizacja: 06.07.2016 02:00 Publikacja: 06.07.2016 02:00
Rafał Kowalski, Tax Manager w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO
Foto: materiały prasowe
Kategoria „przychodów" w tak niedookreślonym sensie ma też znaczenie przy zastosowaniu zwolnień z opodatkowania zagranicznych spółek kontrolowanych. Przy braku precyzji językowej pierwszy odruch interpretacyjny kieruje się w stronę wykładni systemowej. Skoro podstawą opodatkowania jest różnica między przychodami i kosztami w sensie podatkowym, to należałoby przyjąć, że również kwalifikacja zagranicznej spółki kontrolowanej powinna być przeprowadzona według kryteriów podatkowych. Jednak takie intuicyjne podejście nie musi być oczywiste. Podatnicy są bowiem zobowiązani do zaewidencjonowania zdarzeń zaistniałych w zagranicznej spółce kontrolowanej w „ewidencji odrębnej od ewidencji rachunkowej", także w przypadku, gdy ich zagraniczna spółka nie spełnia definicji zagranicznej spółki kontrolowanej (dotyczy to spółek położonych w niektórych krajach) albo podlega zwolnieniu ze względu na nieprzekroczenie określonych progów przychodów. Czemu więc miałaby służyć taka „ewidencja" w momencie, gdy – co do zasady – nie mamy do czynienia z kwalifikowaną spółką zagraniczną albo mamy do czynienia z zagraniczną spółką zwolnioną z polskiego opodatkowania, jeśli nie uchwyceniu momentu, w którym zagraniczna spółka osiągnie „przychody" kwalifikujące ją jako podlegającą opodatkowaniu.
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Podatnicy estońskiego CIT muszą zwrócić uwagę na prawidłowe zamknięcie ksiąg rachunkowych za 2024 r. Późniejsze ujawnienie transakcji może powodować obowiązek zapłaty podatku od tzw. nieujawnionych operacji gospodarczych. I to z odsetkami.
Ustawodawca pozostawia pewną swobodę w doborze metod wyceny aktywów i pasywów. Dookreślenie tej wyceny powinno być zawarte w polityce rachunkowości z uwzględnieniem zasad wynikających z ustawy o rachunkowości jako zasad nadrzędnych.
Krajowy Standard Rachunkowości nr 8 „Działalność deweloperska” reguluje zasady ujmowania kosztów, przychodów oraz wyników finansowych w branży deweloperskiej. Jego stosowanie przynosi w praktyce wiele korzyści, ale wiąże się też z pewnymi wyzwaniami.
Ten rok jest wyjątkowy pod względem prac nad implementacją nowych raportów i rozliczeń. Kumulują się w nim zadania związane ze zmianami w obszarze sprawozdawczości podatkowej wprowadzanymi formalnie na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Wycenie podlegają składniki rzeczowych aktywów obrotowych, które utraciły wartość użytkową lub handlową, a także ich zapasy, zarówno w ilości przydatnej gospodarczo, jak i przekraczającej potrzeby gospodarcze uznane za normalne.
Mimo że z ulgi IP Box można korzystać już od kilku lat wykładnia niektórych związanych z nią przepisów ciągle budzi wątpliwości podatników. Jednym z takich spornych zagadnień jest prowadzenie ewidencji rachunkowej.
Po sporządzeniu sprawozdania rocznego zarząd powinien zweryfikować, czy w danym roku wystąpiła strata, a jeśli tak – czy nie jest zbyt wysoka. W obliczu problemów finansowych spółki to zgromadzenie wspólników decyduje o dalszym jej istnieniu. Co zrobić, jeśli sytuacja spółki już kolejny rok jest zła?
Realność zaktualizowanej na dzień bilansowy kwoty wymaganej zapłaty danej należności podlega w każdym przypadku weryfikacji pod kątem stopnia prawdopodobieństwa jej uzyskania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas