Aktualizacja: 06.07.2016 02:00 Publikacja: 06.07.2016 02:00
Rafał Kowalski, Tax Manager w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO
Foto: materiały prasowe
Kategoria „przychodów" w tak niedookreślonym sensie ma też znaczenie przy zastosowaniu zwolnień z opodatkowania zagranicznych spółek kontrolowanych. Przy braku precyzji językowej pierwszy odruch interpretacyjny kieruje się w stronę wykładni systemowej. Skoro podstawą opodatkowania jest różnica między przychodami i kosztami w sensie podatkowym, to należałoby przyjąć, że również kwalifikacja zagranicznej spółki kontrolowanej powinna być przeprowadzona według kryteriów podatkowych. Jednak takie intuicyjne podejście nie musi być oczywiste. Podatnicy są bowiem zobowiązani do zaewidencjonowania zdarzeń zaistniałych w zagranicznej spółce kontrolowanej w „ewidencji odrębnej od ewidencji rachunkowej", także w przypadku, gdy ich zagraniczna spółka nie spełnia definicji zagranicznej spółki kontrolowanej (dotyczy to spółek położonych w niektórych krajach) albo podlega zwolnieniu ze względu na nieprzekroczenie określonych progów przychodów. Czemu więc miałaby służyć taka „ewidencja" w momencie, gdy – co do zasady – nie mamy do czynienia z kwalifikowaną spółką zagraniczną albo mamy do czynienia z zagraniczną spółką zwolnioną z polskiego opodatkowania, jeśli nie uchwyceniu momentu, w którym zagraniczna spółka osiągnie „przychody" kwalifikujące ją jako podlegającą opodatkowaniu.
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Z kartą Simplicity od Citibanku można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
W kultowym filmie „Czterdziestolatek”, który został nakręcony w latach 70., budowlańcami, inżynierami, kierownikami i prezesami są mężczyźni. To oni wykuwają kilofami przyszłość narodu na poligonach dworca centralnego czy Trasy Łazienkowskiej. A kobiety….?
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
Z faktoringu chętnie korzystają przedsiębiorcy, którzy oferują kontrahentom długie terminy płatności należności. Faktoring pozwala im uzyskać szybszy dostęp do gotówki, gdy istnieje taka konieczność.
Nie rzadziej niż na każdy dzień bilansowy jednostka ustala, czy zachodzi potrzeba przeprowadzenia procedury ustalania odpisu aktualizującego wycenę aktywów spowodowanego utratą przez nie wartości.
Obliczenie podatku wyrównawczego wymaga podjęcia kilku działań. Trzeba ustalić księgowy dochód (stratę) netto, na tej podstawie skalkulować kwalifikowany dochód (stratę) netto, następnie obliczyć kwalifikowany dochód i wyliczyć podatek.
Firma audytorska oraz badana jednostka mają ten sam cel – sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnego z przepisami i wydanie sprawozdania z badania zawierającego opinię bez zastrzeżeń. Zgodna współpraca pozwoli ten cel osiągnąć.
Barry Melancon CPA, CGMA jest CEO AICPA & CIMA, które wspólnie tworzą Association of International Certified Professional Accountants, oraz najdłużej urzędującym CEO w historii American Institute of CPAs (AICPA). Niedawno otrzymał inauguracyjną nagrodę magazynu Forbes w uznaniu jego zasług w dziedzinie rozwoju rachunkowości. Teraz, na krótko przed przejściem na emeryturę, „Rzeczpospolita” rozmawia z nim o ewolucji profesji księgowej i dlaczego „naiwnością” jest twierdzenie, że sztuczna inteligencja nie wpłynie na rynek pracy.
Gdy dany składnik aktywów utracił całkowicie lub częściowo zdolność do przynoszenia jednostce korzyści ekonomicznych, konieczne jest dokonanie odpisu aktualizującego, obniżającego na dzień bilansowy jego wartość bilansową.
Przed sporządzeniem sprawozdania finansowego kierownik jednostki ocenia jej zdolność do kontynuacji działalności przez co najmniej 12 miesięcy, czyli rozważa czy aktywa i pasywa wykazywane w księgach umożliwiają uzyskanie korzyści ekonomicznych.
Kurs euro z 1 października br. był niższy niż rok temu. A to oznacza, że w przyszłym roku będą obowiązywać niższe limity decydujące o statusie małego podatnika, możliwości płacenia ryczałtu ewidencjonowanego czy nieprowadzenia pełnej księgowości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas