Do 31 maja potrwają konsultacje w sprawie ewentualnego ponownego uregulowania usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Wprawdzie od 2014 roku zawód księgowego nie jest regulowany i może go wykonywać każdy, jednak Ministerstwo Finansów zastanawia się, czy nie wprowadzić obowiązku uzyskiwania certyfikatu zawodowego.

MF nie przesądza, czy dojdzie do ponownego licencjonowania zawodu księgowego. W zaproszeniu do konsultacji, umieszczonym na stronie internetowej resortu, wspomniano jednak o „postulatach i petycjach kierowanych zarówno do Ministerstwa Finansów, jak i do Prezydenta, Premiera czy Sejmu" w tej sprawie. Opisano też, jak wygląda prawna sytuacja zawodu księgowego w różnych krajach europejskich.

MF wskazuje, że zaletami dzisiejszej sytuacji jest m.in. nieograniczony dostęp do wykonywania zawodu, umiarkowany poziom cen dzięki konkurencji wśród podmiotów świadczących usługi księgowe czy też brak kosztów związanych z dostępem do zawodu, utrzymania tytułu zawodowego, funkcjonowania nadzoru nad zawodem. Zwrócono uwagę, że certyfikacja de facto istnieje, choć nie ma charakteru państwowego, a stosowne świadectwa wydają instytucje rynkowe (np. organizacje księgowych).

Ministerstwo zwróciło jednak uwagę, że „w powszechnym odbiorze certyfikaty wydawane przez organ państwowy lub wyznaczoną ustawowo instytucję cieszą się większym uznaniem". Zasugerowało też, że osoby, które dziś chcą w jakiś sposób potwierdzić swoje kwalifikacje w prowadzeniu buchalterii są w gorszej pozycji niż te, które zdobyły państwowe uprawnienia do 2014 roku.

Opinie w tej sprawie można nadsyłać na ministerialny adres e-mail: księgowy-prekonsultacje@mf.gov.pl