Aktualizacja: 30.09.2015 06:40 Publikacja: 30.09.2015 06:40
2 zdjęcia
ZobaczFoto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
W intencji ustawodawcy przyjęty kierunek ostatnich zmian w ustawie o rachunkowości wpisuje się w działania rządu zmierzające do poprawy warunków wykonywania działalności gospodarczej i ograniczenia lub zniesienia barier hamujących rozwój przedsiębiorczości przez możliwość m.in. sporządzenia uproszczonego sprawozdania finansowego przez jednostki mikro i małe, a także stosowania uproszczonych zasad rachunkowości przez większą grupę jednostek niż dotychczas w zakresie umów leasingu, odroczonego podatku dochodowego oraz wyceny instrumentów finansowych. Jeśli wziąć pod uwagę strukturę własnościową i formę prawną krajowych podmiotów gospodarczych, najszerszy zakres zmian i uproszczeń w praktyce dotyczy jednostek małych, mieszczących się w przedziałach:
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
• Przełomowy wyrok dotyczący kosztów uzyskania przychodów • NSA o podatkowych skutkach tzw. leasingu zwrotnego • Sposób na problemy podatkowe według zespołu Brzoski • Mały ZUS Plus: koniec sporu o liczenie karencji? • Czy będzie podwyżka kar dla firm? Sejm przyjął poprawkę • Deregulacja: zachętą do stosowania mediacji w sporach z urzędami • Ważne terminy na ten tydzień
Leasing zwrotny ruchomości to dwie osobne transakcje. Zbycie przez korzystającego na rzecz finansującego takiej ruchomości podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów.
Jestem przekonany, że to leasing będzie w najbliższych dziesięciu latach główną formą finansowania inwestycji w instalacje fotowoltaiczne – ocenia Kamil Jeznach, dyrektor generalny Otovo w Polsce.
Ten rok jest wyjątkowy pod względem prac nad implementacją nowych raportów i rozliczeń. Kumulują się w nim zadania związane ze zmianami w obszarze sprawozdawczości podatkowej wprowadzanymi formalnie na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Zdaniem ministra finansów wielu leasingodawców zbyt pochopnie raportowało umowy leasingu jako schematy podatkowe. Minister rozwiewa zatem wątpliwości, choć problem pozostaje.
Wygląda na to, że proces deregulacji polskiej gospodarki wreszcie ruszył. Prace nad usunięciem barier blokujących działalność firm trwają w kilku zespołach. Rząd przyjął projekt zmiany przepisów, o które od lat zabiega branża leasingowa.
Utrata tablicy rejestracyjnej to sytuacja, która może przytrafić się każdemu kierowcy. Jeśli samochód jest w leasingu, proces jej odzyskania wygląda nieco inaczej niż w przypadku pojazdu prywatnego.
Aby podpisać umowę leasingu, kierownik zakładu usług komunalnych musi otrzymać upoważnienie od organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego. Wcześniej jednak organ stanowiący jednostki samorządu powinien upoważnić zarząd do przekazania takich uprawnień kierownikom.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas