Za niedopełnienie obowiązków sprawozdawczych grozi grzywna. Fiskus może nałożyć ją na członka zarządu.

Przypomnijmy, że sprawozdanie finansowe powinno zostać zatwierdzone w ciągu sześciu miesięcy od zakończenia roku. W spółkach, w których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, termin minął więc 30 czerwca.

W ciągu dziesięciu dni od zatwierdzenia spółka kapitałowa musiała przesłać sprawozdanie (wraz z opinią i raportem biegłego rewidenta, jeśli było badane) i odpis zatwierdzającej go uchwały zgromadzenia wspólników (akcjonariuszy) do urzędu skarbowego (osoby fizyczne miały na to czas do 30 kwietnia).

Do 15 lipca zaś trzeba przekazać sprawozdanie do Krajowego Rejestru Sądowego. Powinno zostać złożone do sądu nawet wówczas, gdy nie zostało zatwierdzone. Tak wynika z art. 69 ustawy o rachunkowości. Po zatwierdzeniu należy je przekazać jeszcze raz (mamy na to 15 dni).

Za nieprzestrzeganie tych obowiązków odpowiada kierownik jednostki. Kto się kryje pod tym pojęciem?

W spółkach kapitałowych to członek zarządu, w jawnej i cywilnej – wspólnicy prowadzący jej sprawy, w komandytowej i komandytowo-akcyjnej – prowadzący jej sprawy komplementariusze. W spółce partnerskiej to wspólnicy prowadzący jej sprawy bądź zarząd. Jeśli działalność jest jednoosobowa, karę może dostać właściciel firmy.

Zgodnie z art. 79 ustawy o rachunkowości temu, kto nie poddał sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta albo nie złożył go we właściwym rejestrze sądowym, grozi grzywna lub kara ograniczenia wolności.

Odpowiedzialność karna (grzywna lub kara pozbawienia wolności do lat dwóch albo obie te kary łącznie) grozi też za niesporządzenie sprawozdania, przygotowanie go niezgodnie z przepisami bądź podanie w nim nierzetelnych danych (art. 77 ustawy o rachunkowości).

Grzywnę za niezłożenie sprawozdania przewiduje też ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym. Zgodnie z art. 2, 4 sąd rejestrowy musi jednak najpierw wezwać do wypełnienia tego obowiązku, wyznaczając dodatkowy siedmiodniowy termin.

Grzywnę można ponowić, jeżeli zaś to nie pomoże ?– ustanowić kuratora. W wypadku osobowych spółek handlowych sąd rejestrowy może orzec nawet o ich rozwiązaniu oraz ustanowieniu likwidatora.