Komisja Nadzoru Audytowego wydała komunikat dotyczący zagrożeń etycznych dla biegłych rewidentów powoływanych do zbadania wybranych zagadnień związanych z utworzeniem spółki albo prowadzeniem jej spraw.

Komisja przypomniała, że biegły rewident powinien działać w interesie publicznym i respektować zasady wynikające z ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Szczególnie chodzi o zasadę z art. 84 ust. 4 pkt 1 tej ustawy. Według niego akcjonariusze występujący o zbadanie wybranego zagadnienia powinni wyrazić zgodę na piśmie na wybór konkretnego audytora.

Jeśli się na to nie zgodzą, należy dążyć do zminimalizowania zagrożenia etyki zawodowej poprzez zawarcie w umowie z badanym podmiotem określonych zabezpieczeń. Może być nim, zdaniem komisji, m.in. okresowe raportowanie przebiegu realizacji usługi audytorskiej co najmniej przewodniczącemu Komitetu Audytu emitenta, niezależnym członkom rady nadzorczej albo wybranemu przez akcjonariuszy mniejszościowych członkowi tej rady.

Sposobem na zachowanie niezależności ma być w takiej sytuacji także przesyłanie wstępnych wersji sprawozdania tym osobom.