[b]Od trzech lat jestem głównym księgowym firmy produkcyjnej. W zakresie moich obowiązków jest zorganizowanie i przeprowadzenie inwentaryzacji majątku przedsiębiorstwa.

Niestety, spoczywa to tylko na moich barkach. Pracownicy z działów pozaksięgowych niechętnie uczestniczą w spisie z natury. Prawie zawsze mam problem z jakością arkuszy spisowych zapasów wyrobów gotowych i produkcji w toku.

Czy rzeczywiście tylko ja odpowiadam z mocy ustawy za inwentaryzację w firmie, a co się z tym wiąże za prawidłowość ujęcia składników objętych inwentaryzacją w sprawozdaniu finansowym?[/b]

Bez względu na umowne delegowanie obowiązków przeprowadzenia inwentaryzacji na głównego księgowego lub personel pomocniczy to zarządy i rady nadzorcze ponoszą pełną odpowiedzialność za nieprawidłowe wykazanie wartości wszystkich składników przedstawionych w bilansie.

Sytuację, gdy wartość aktywów i pasywów nie jest wykazana w prawidłowych kwotach, uznaje się za niedopełnienie ustawowego obowiązku tych organów, aby zapewnić zgodność sprawozdania finansowego z ustawą o rachunkowości (art. 4a tej ustawy), co wiąże się z odpowiedzialnością karną osób wchodzących w ich skład (art. 77 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0A9C91F09A5DF196E9BF3E3A17ED1D94?id=324433]ustawy o rachunkowości[/link]).

[i]Józef Król jest biegłym rewidentem, prezesem zarządu Moore Stephens Józef Król sp. z o.o.

Krzysztof Burnos jest biegłym rewidentem, prezesem zarządu Elma-Polaudit sp. z o.o.[/i]