Jeśli czytelnik zdobył wykształcenie w jednej z jednostek uprawnionych do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych, spełnia określone w ustawie o rachunkowości warunki. Tym samym może ubiegać się o certyfikat.

Potrzebny będzie mu wniosek o wydanie certyfikatu księgowego określony zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Nie obejdzie się też bez informacji z Krajowego Rejestru Karnego, opatrzonej datą nie wcześniejszą niż 30 dni przed złożeniem wniosku o niekaralności za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w art. 9 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D3C8A414C1A2BCF702240FA28FDAA9DA?id=324433]ustawy o rachunkowości[/link].

Czytelnik będzie musiał też przedstawić dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie (oryginały lub odpisy dyplomów albo świadectw ukończenia studiów). Potrzebne będą również dokumenty potwierdzające posiadanie praktyki w księgowości, czyli np. świadectwa pracy, zakres obowiązków. Dokumenty te powinny określać stosunek prawny, na podstawie którego została nabyta praktyka (np. umowa o pracę, zlecenie) oraz informacje potwierdzające spełnienie wymogów z zakresu praktyki. Warto pamiętać, aby kopie dokumentów były koniecznie urzędowo poświadczone.

[b]Czytelnik przesyła dokumenty do Departamentu Rachunkowości Ministerstwa Finansów (ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa).[/b]

[i]Podstawa prawna:[/i]

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=308544]rozporządzenie ministra finansów w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (DzU z 2009 r. nr 62, poz. 508[/link]).