[b]Jesteśmy wspólnikami w spółce jawnej. Całą produkcję sprzedajemy kontrahentowi z Niemiec. Należność jest regulowana w euro. Czy w związku ze zmianą prawa dewizowego wypracowany zysk można wypłacić wspólnikom w euro? A jeśli tak, to czy musimy dokonać zmian w dokumentacji spółki? Wątpliwości nasze powoduje art. 358 kodeksu cywilnego, który odnosi się do zobowiązań. Czy w rozumieniu tego przepisu wypłatę zysku spółki jawnej, która nie ma przecież osobowości prawnej, można traktować jako zobowiązanie?[/b]
[b]Tak.[/b] Roszczenie o wypłatę zysku jest zobowiązaniem obciążającym spółkę. Co prawda nie ma ona osobowości prawnej, ale jest podmiotem zdolnym do nabywania praw i zaciągania zobowiązań. Jeśli zatem spółka nie poniosła w przeszłości jakichś dużych strat, każdy ze wspólników może żądać podziału i wypłacenia zysku z końcem roku obrotowego.
Nie ma przeszkód, ażeby zysk wypłacić wspólnikom w euro. Jest to jednak pewna mitręga. Zarówno bowiem przepisy podatkowe, jak i ustawa o rachunkowości wymagają przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych na złote. To wartości wyrażone w złotych będą zatem podstawą do ustalenia, ile pieniędzy przysługuje każdemu ze wspólników.
Co jednak w sytuacji, gdy wspólnik uprze się na wypłatę w złotych? Wówczas nie pozostaje nic innego, jak pofatygować się do banku i wymienić na nie obcą walutę. Przywołany przez czytelnika artykuł kodeksu cywilnego dopuszcza bowiem spłatę zobowiązań dewizowych w złotych, nie przewiduje jednak zależności odwrotnej. Innymi słowy, zobowiązanie wyrażone w walucie obcej zawsze można spłacić w złotych, ale zobowiązania opiewającego na złote nie można bez zgody drugiej strony spłacić w walucie obcej.
[i]Podstawa prawna: art. 8 i art. 51-52 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F12A0A50BE6934C5ADEA59BE6FC2FE57?id=133014]kodeksu spółek handlowych[/link], art. 358 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6C1F94D5FD0DD5A14B48339C7DD4E38E?id=70928]kodeksu cywilnego[/link][/i]