Aktualizacja: 07.03.2018 05:40 Publikacja: 07.03.2018 05:40
Foto: 123RF
Część jednostek gospodarczych w prowadzonej działalności wykorzystuje różnego rodzaju nieruchomości. Warto przypomnieć, że w takiej sytuacji oprócz typowych obciążeń podatkowych, takich jak podatki dochodowe czy podatek od towarów i usług, dany podmiot powinien rozliczać również podatek od nieruchomości, który należy do kategorii tak zwanych podatków lokalnych.
Podatki lokalne to obciążenia publiczno-prawne wobec jednostek samorządu terytorialnego, które mają prawo do określonych podatków na rzecz lokalnego budżetu oraz do kształtowania ich wymiaru – przede wszystkim poprzez możliwość ustalania konkretnych stawek podatkowych (w granicach dopuszczalnych stawek ustawowych) oraz wprowadzania ulg i zwolnień. Kwestie związane z podatkiem od nieruchomości reguluje ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1785 ze zm., dalej: u.p.o.l.). Warto, aby służby finansowo-księgowe jednostek, które w toku swojej działalności gospodarczej korzystają z różnych nieruchomości, zapoznały się szczegółowo z treścią tego aktu prawnego.
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Firmy, które spełniły ustawowe warunki, mają czas na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości na 2025 r. do końca marca. Dostały więc na to dwa miesiące więcej niż zwykle.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości (PON) m.in. zmieniła się definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. W poniedziałek 24 marca zapraszamy na bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej", w którym eksperci wyjaśnią wszystko, co trzeba wiedzieć o PON.
W związku z rozliczaniem podatku od nieruchomości podatnik może ponosić odpowiedzialność karną skarbową. Jak się bronić w toczącym się postępowaniu? Czy warto ustanowić pełnomocnika? Czego na pewno nie wolno powiedzieć podczas przesłuchania?
Ten rok jest wyjątkowy pod względem prac nad implementacją nowych raportów i rozliczeń. Kumulują się w nim zadania związane ze zmianami w obszarze sprawozdawczości podatkowej wprowadzanymi formalnie na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Podatek od nieruchomości dotyczy zarówno osób fizycznych będących właścicielami mieszkań, domów lub innych obiektów, jak i osób prawnych. Już za kilka dni będą oni musieli zapłacić pierwszą ratę. Niektórzy mogą być jednak zaskoczeni jej wysokością.
Kto się podejmuje deregulacji, nie musi odkrywać Ameryki. Wystarczy sięgnąć do zgłaszanych wcześniej pomysłów i gotowych projektów – mówi Michał Borowski, doradca podatkowy, przewodniczący Komisji Podatkowej Business Centre Club.
Do końca 2024 r. za budowlę w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych mogły być uznane tylko części budowlane kolejek linowych i wyciągów narciarskich.
Wymiar opłaty stałej musi być poprzedzony wykazaniem, że adresat pozwolenia wodnoprawnego faktycznie z usług wodnych korzysta. Fundamentem systemu opłat za usługi wodne jest bowiem zasada zwrotu kosztów usług wodnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas