Możliwość uchylenia się od wykonania obowiązku alimentacyjnego (w ujęciu sądów powszechnych)

Uchylenie się od alimentacji uzasadnia m.in. sytuacja, w której ojciec wielokrotnie znęcał się nad synami, co spowodowało ich traumę i zmuszeni oni byli korzystać z pomocy psychologicznej

Publikacja: 28.08.2024 04:30

Możliwość uchylenia się od wykonania obowiązku alimentacyjnego (w ujęciu sądów powszechnych)

Foto: Adobe Stock

Szerszy obraz sposobu stosowania regulacji z art. 1441 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wymaga odniesienia się do orzecznictwa sądów powszechnych. Godne uwagi jest ogólne spostrzeżenie, że to właśnie przed sądami powszechnymi dochodzi do realizacji zasady bezpośredniości, to właśnie sądy powszechne mają tę możliwość zaobserwowania wielu cennych okoliczności, które mogą się okazać nie aż tak wyraziste na późniejszych etapach postępowania. Ma to znaczenie zwłaszcza w sprawach, których przedmiot wymusza bardziej emocjonalne podejście stron, jak np. w sprawach alimentacyjnych (niezależnie już od tego, iż niedopuszczalna jest skarga kasacyjna w sprawach o alimenty – art. 3982 § 2 pkt 1 kodeksu postępowania cywilnego).

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Tomasz Pietryga: Przywracanie praworządności to nie lot F-16
Sądy i Prokuratura
Dagmara Pawełczyk-Woicka: To ustawa bardzo szkodliwa dla obywateli
Sądy i Prokuratura
Potrzeba apolitycznych sędziów
Sądy i Prokuratura
W oczekiwaniu na uzdrowienie KRS
Sądy i Prokuratura
Procesy zbiorowe do pilnego ożywienia