Ochrona praw nabytych

Zasada ochrony praw nabytych bywa wielokrotnie ostatnią deską ratunku dla podmiotów, które dochodzą ochrony ich praw. Jej oddziaływanie jest wyjątkowo silne i szerokie, choć zasada ta sama w sobie nie tworzy prawa podlegającego ochronie i musi być powiązana z inną regulacją, która prawo podlegające ochronie przyznaje.

Publikacja: 29.01.2025 05:20

Ochrona praw nabytych

Foto: Adobe Stock

Jak wyjaśnił Trybunał Konstytucyjny, zasada ta wywodzona jest z zasady demokratycznego państwa prawnego. Co więcej, w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego zasada ochrony praw nabytych doprecyzowywana jest jako zasada ochrony praw słusznie czy legalnie nabytych (wyrok TK z 15 września 1998 r., K 10/98, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego dostępne pod adresem https://ipo.trybunal.gov.pl/ipo/Szukaj?cid=1). W innym orzeczeniu precyzowano tę zasadę w ten sposób, że wskazano, iż zakresem obowiązywania zasady ochrony praw nabytych objęte są prawa słusznie, tj. sprawiedliwie nabyte (orzeczenie TK z 11 lutego 1992 r., K 14/91).

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Pietryga: Potrzebujemy w Polsce silnych ławników. Ale nie kosztem sędziów
Sądy i Prokuratura
Beata Morawiec: Obecna KRS już dawno powinna przestać istnieć
Sądy i Prokuratura
Sędzia a debata o prawie, czyli co sędziemu wypada?
Sądy i Prokuratura
Nękanie niezależnych sędziów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i Prokuratura
Sędziowska lekcja z „porządków” komisji ds. Pegasusa