Reklama

Dlaczego depozyty sądowe powinny być likwidowane z urzędu

Depozyty sądowe powinny być likwidowane z urzędu – są korzyścią Skarbu Państwa.
Dlaczego depozyty sądowe powinny być likwidowane z urzędu

Foto: ROL

Depozyty w jednostkach sektora finansów publicznych likwidowane są w trybie przepisów ustawy z 18 października 2006 r. o likwidacji niepodjętych depozytów (DzU nr 208, poz. 1537 ze zm.). W myśl jej art. 5 ust. 1 z chwilą likwidacji niepodjętego depozytu na Skarb Państwa przechodzą wszelkie korzyści i ciężary, jakie przyniósł od dnia, w którym znalazł się w dyspozycji przechowującego.

W postępowaniu o likwidację niepodjętego depozytu interes finansowy Skarbu Państwa jest oczywisty. Z kolei praktyka orzecznicza zna wiele przyczyn, dla których wnioskodawcy występują w postępowaniu nieprocesowym przed sądami rejonowymi o przyjęcie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!

Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.

Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama