Aktualizacja: 08.01.2020 02:00 Publikacja: 08.01.2020 02:00
Foto: AdobeStock
Pojęcie to w odróżnieniu od pojęcia firmy obecnie wydaje się być bardziej czytelne zarówno w tekstach prawnych, jak i w tekstach prawniczych. Niemniej jednak ze względu na zmiany legislacyjne wokół tego pojęcia widoczna jest równoległa jego ciekawa ewolucja w judykaturze.
Jedynie dla porządku należy przytoczyć, że zgodnie z art. 431 k.c. przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 331 § 1 (jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną i do której stosuje się odpowiednio przepisy o osobach prawnych), prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Pojęcie przedsiębiorcy zostało też użyte przez ustawodawcę w innych aktach prawnych. Otóż zgodnie z art. 4 ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 1292 z późn. zm.) przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą (ust. 1), przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej (ust. 2). Autonomiczne pojęcie przedsiębiorcy znajduje się również w art. 4 pkt 1 ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 369 z późn. zm., dalej jako u.o.k.k.), według którego przez to pojęcie rozumie się przedsiębiorcę w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo przedsiębiorców, a także osobę fizyczną, osobę prawną, a także jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, organizującą lub świadczącą usługi o charakterze użyteczności publicznej, które nie są działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów wyżej powołanej ustawy – Prawo przedsiębiorców (ppkt a), osobę fizyczną wykonującą zawód we własnym imieniu i na własny rachunek lub prowadzącą działalność w ramach wykonywania takiego zawodu (ppkt b), osobę fizyczną, która posiada kontrolę – w rozumieniu pkt 4 – nad co najmniej jednym przedsiębiorcą, choćby nie prowadziła działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo przedsiębiorców, jeżeli podejmuje dalsze działania podlegające kontroli koncentracji, o której mowa w art. 13 u.o.k.k. (ppkt c) oraz związek przedsiębiorców w rozumieniu pkt 2, z wyłączeniem przepisów dotyczących koncentracji (ppkt d). Przy tej okazji można ubocznie rozważyć, czy nie byłoby korzystne, aby adresaci norm prawnych mogli posługiwać się ujednoliconym pojęciem przedsiębiorcy.
Polski wymiar sprawiedliwości potrzebuje jak nigdy wcześniej większego zaangażowania społecznego. Ważne, żeby uz...
Proces przywracania praworządności trwa stanowczo za długo – mówi Beata Morawiec, sędzia Sądu Okręgowego w Krako...
W momencie gdy niemający większości politycy zaczynają omijać lub łamać normy konstytucyjne, zadaniem każdego uc...
Poszukiwane są różne metody, aby tylko dokuczyć koledze i wykazać się przed szefostwem. Wydaje się, że wojna w w...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Wystarczyło, że sędzia porównał godzinę doprowadzenia Zbigniewa Ziobry z godziną zamknięcia posiedzenia sejmowej...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas