- Te ostatnie dwa kraje niesamowicie otwierają się na współpracę gospodarczą, a z kolei Rijad chce być kolejną, obok Dubaju, stolicą handlu w regionie Bliskiego Wschodu – mówi Adrian Malinowski komisarz generalny sekcji polskiej na EXPO 2020 w Dubaju.
Polska chce współpracy z krajami arabskimi
Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) to pierwszy kraj arabski, w którym odbywa się Światowa Wystawa EXPO. Jednocześnie jest to drugi, zaraz po Arabii Saudyjskiej, partner w handlu Polski z krajami Zatoki Arabskiej (Perskiej). Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za okres styczeń-sierpień 2021 r., w polsko-emirackich obrotach handlowych odnotowano tendencję zwyżkową. Ich wartość wyniosła 560,4 mln dolarów (wzrost o 16 proc. w porównaniu z ośmioma miesiącami 2020 r.), w tym polski eksport – 430,6 mln dolarów (wzrost o 8,5 proc.) i import – 129,8 mln dolarów (wzrost o 49 proc.).
Jeśli idzie o Egipt to od dawna jest on jednym z naszych głównych partnerów w arabskiej Afryce Północnej. Jest to jednocześnie największy z rynków arabskich. Ludność Egiptu przekroczyła już 100 mln mieszkańców. Według danych Banku Światowego w 2020 r. nad Nilem żyło 102,3 mln Egipcjan.
Z kolei Arabia Saudyjska to największa z gospodarek arabskich. W 2020 roku Produkt Krajowy Brutto (PKB) Arabii Saudyjskiej wyniósł 700 119 mln dolarów. To więcej niż PKB naszego kraju, który w 2020 r. wyniósł 594 165 mln dolarów. Jak wskazują autorzy raportu Szkoły Głównej Handlowej pt. „Współpraca gospodarcza Polski z krajami arabskimi” to właśnie Arabia Saudyjska jest jedynym krajem arabskim o wyższym poziomie PKB w porównaniu z Polską. Jeśli jednak porówna się PKB per capita to aż 5 państw arabskich wyprzedza nasz kraj. Są to: Katar, ZEA, Kuwejt, Bahrajn i właśnie Arabia Saudyjska. Ta ostatnia to jednocześnie największy partner w handlu Polski z krajami Zatoki Arabskiej (Perskiej). W 2020 r. Arabia Saudyjska miała największy udział w polskim eksporcie ogółem do krajów arabskich. Było to 0,42 proc.
Czytaj więcej:
- Państwa z regionu Zatoki Perskiej to dla nas niezwykle atrakcyjny i perspektywiczny - liczący ponad 400 milionów mieszkańców - rynek. Cieszę się ze wzrastającej stopniowo wymiany handlowej między Polską a państwami arabskimi. Od 2016 roku wartość naszych obrotów handlowych wzrosła o prawie 35 proc. i już przekroczyła 7 mld dolarów. Liczę na to, że w kolejnych latach ten trend zostanie podtrzymany - mówi Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii.
Co prawda gros wydarzeń o charakterze gospodarczym odbywa się teraz w Dubaju na EXPO to jednak 5 grudnia br., a więc w przeddzień Polsko-Arabskiego Forum Gospodarczego, Prezydent RP Andrzej Duda złożył oficjalną wizytę w Katarze. Prezydent spotkał się w Dosze z Emirem Kataru Szejkiem Tamimem Bin Hamadem Al Thanim. Katar jest jednym z największych producentów i największym eksporterem gazu LNG, w który inwestuje Polska, ale Andrzej Duda zwrócił też uwagę na szanse rozwoju współpracy w innych obszarach gospodarki. - Chcę podkreślić, że Polska, jako ważny importer katarskiego gazu, ma aspiracje stać się również ważnym dostawcą dla Kataru naszych wysokiej jakości usług i produktów. Z rozmów z polskimi przedsiębiorcami wiem, że mamy dla Kataru ciekawą, unikalną ofertę technologiczną – zaznaczył Prezydent RP.
Dwustronne umowy
- Podczas EXPO w Dubaju polscy przedsiębiorcy odbywają setki spotkań z kontrahentami z Bliskiego Wschodu. A Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze to jedno z dwóch największych wydarzeń gospodarczych z udziałem Polski podczas całego EXPO. Wydarzenie jest podzielone na dwie ścieżki tematyczne: 1 – poświęconą promocji eksportu i 2 – poświęconą możliwościom inwestycyjnym. Promocja eksportu i przyciąganie inwestycji zagranicznych do Polski to są również zadania PAIH – mówi Grzegorz Słomkowski, członek zarządu PAIH. W forum biorą udział firmy z całego regionu, a liczba uczestników to ostatecznie ponad 600 osób.
- Dziś podpisane zostaną 4 dwustronne porozumienia o charakterze gospodarczym. Dwa zawrze nasza Agencja. Pierwsze z Dubai Multi Commodities Centre. To największa na świecie strefa ekonomiczna z ponad 19 tys. firm, w której działają już również polskie przedsiębiorstwa. Drugie z Dubai Global Connect. Dubai Global Connect to emiracka koncepcja stworzenia wielkiego hubu handlowego, który będzie zaopatrywał w towary w promieniu 8 tys. km. Swym zasięgiem ma objąć całą Afrykę, Europę i dużą część Azji. Emiratczycy już zaprosili nas do promocji polskich mebli i mody. Będzie to permanentna strefa wystawiennicza o powierzchni ponad 1 mln metrów kwadratowych. Teraz jest ona w trakcie budowy. Z kolei Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) podpisze porozumienie z Etihad Credit Insurance, a Krajowa Izba Gospodarcza z Federacją Izb Przemysłowo-Handlowych Zjednoczonych Emiratów Arabskich - wylicza Słomkowski.
Czytaj więcej:
- Nasze porozumienie z Etihad Credit Insurance obejmie m.in. współpracę polskich i emirackich firm na rynkach trzecich co ma szczególne znaczenie dla rozwoju naszego eksportu na rynkach afrykańskich, na których przedsiębiorcy z ZEA działają z sukcesami – podkreśla Janusz Władyczak, prezes KUKE.
- Nasza aktywność gospodarcza to nie tylko to co się dzieje na Forum i na EXPO w naszym pawilonie, który do 4 grudnia odwiedziło już 335 tys. gości, ale cały szereg imprez targowych, w tym największe na świecie targi nowych technologii - Gitex, na których wystawiają się polskie firmy, zarówno na stoisku narodowym, jak i stoiskach indywidualnych. Łącznie w EXPO i targach weźmie udział ponad 2,5 tys. polskich firm – wskazuje z kolei Malinowski.
Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze w Dubaju współotworzył Thani bin Ahmed Al. Zeyoudi, minister stanu ds. handlu zagranicznego Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Po odbywającym się dziś Polsko-Arabskim Forum Gospodarczym, w którym m.in. wziął udział Thani bin Ahmed Al. Zeyoudi, minister stanu ds. handlu zagranicznego Zjednoczonych Emiratów Arabskich, już jutro (7 grudnia) na EXPO będzie świętowany Dzień Polski.