Urlop rodzicielski - mniej składek przez 36 miesięcy

Za pracownika, który wrócił po urlopie związanym z rodzicielstwem, firma nie musi opłacać składek na Fundusz Pracy przez 3 lata. Z przepisów nie wynika, aby ta ulga przysługiwała tylko na jednego rodzica dziecka.

Publikacja: 10.08.2017 06:20

Urlop rodzicielski - mniej składek przez 36 miesięcy

Foto: Fotolia

Obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy określają przepisy ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1065 ze zm.; dalej: ustawa). Tytuły objęte tym obowiązkiem wymagają naliczania składek na FP nawet po przekroczeniu maksymalnej rocznej podstawy składek na ubezpieczenia społeczne (tj. 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy).

W porównaniu z innymi składkami, kwota składki na FP nie jest wysoka, bo wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru (w 2017 r.). Jednak ze zwolnienia z obowiązku jej odprowadzania można skorzystać niekiedy nawet przez 36 miesięcy. Korzyść z tej ulgi staje się już wtedy wymierna.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
Wielu przedsiębiorców musiało dopłacić składkę. Czy mogą skorzystać z ulgi?
ZUS
Masz nadpłatę składki zdrowotnej? To już ostatni moment na złożenie wniosku
ZUS
ZUS odbiera zasiłki za stare składki opłacone po terminie? Interwencja Rzecznika MŚP
ZUS
Po zwrocie składki zdrowotnej część firm musi oddać podatkową ulgę
ZUS
Przedsiębiorcza matka sądzi się ZUS. Jest pierwszy sukces