Aktualizacja: 04.11.2016 01:00 Publikacja: 04.11.2016 01:00
Foto: www.sxc.hu
Rz: Czy nieodebranie informacji o zamiarze przeprowadzenia kontroli skutkuje tym, że ZUS może po tym czasie jednocześnie wejść na teren zakładu i wnieść o nałożenie grzywny na płatnika?
Andrzej Radzisław: Inspektor ma obowiązek zawiadomić przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli. W tym celu doręcza zawiadomienie o zamiarze jej wszczęcia płatnikowi składek lub osobie upoważnionej przez płatnika składek. Inspektor kontroli ZUS może ustalić termin kontroli nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. Po upływie 30 dni wszczęcie kontroli wymaga ponownego zawiadomienia. Na pisemny wniosek płatnika składek wszczęcie kontroli może nastąpić przed upływem 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Doręczenie zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli następuje za pośrednictwem poczty albo osobiście przez inspektora kontroli ZUS. Zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli nie dokonuje się w przypadku, gdy:
Ubezpieczenie w KRUS nie wlicza się do okresu prowadzenia działalności, od którego zależy prawo do małego ZUS Plus.
Odszkodowanie uzupełniające z tytułu szkody poniesionej w wyniku choroby zawodowej nie stanowi podstawy wymiaru...
Większość przedsiębiorców zapłaci w 2026 r. mniejszą składkę zdrowotną niż w 2025 r. Część jednak na zmianach st...
Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystosowała apel w sprawie ustawy, wprowadzającej nowe zasady opłacan...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Co zrobić, jeśli przedsiębiorca wysłał deklaracje do ZUS i zapłacił składki zdrowotne, a później zmienił formę o...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas