Aktualizacja: 20.10.2016 07:18 Publikacja: 19.10.2016 18:17
Foto: 123RF
Już niebawem poznamy szczegóły propozycji ZUS, który zabiega w rządzie o wprowadzenie obowiązkowego dodatkowego ubezpieczenia emerytalnego pracowników. Z przedstawionych dotychczas rekomendacji wynika, że pomysł zakłada obciążenie nowymi składkami przedsiębiorców zatrudniających obecnie powyżej 20 pracowników. Ze statystyk ZUS wynika, że sprawa dotyczy ok. 100 tys. największych polskich firm. Już teraz żywo interesują się szczegółami nowych rozwiązań, bo oznacza to dla nich podwyższenie kosztów zatrudnienia setek tysięcy pracowników.
Od 1 stycznia 2025 roku obniżono w niewielkim stopniu wysokość minimalnej składki zdrowotnej. ZUS podał jej wysokość. Jak obliczyć ją w zależności od formy prowadzonej działalności? Które firmy zyskają w tym roku na zmianach?
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Do „Rzeczpospolitej” zgłosiła się czytelniczka z informacją, że chciała umówić e-wizytę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Okazało się jednak, że nie można tego zrobić z iPhone’a czy MacBooka. ZUS odpowiada, że winę ponosi sam producent tych urządzeń.
Tylko do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mogą zgłaszać się do Małego ZUS Plus.
Rząd przyjął uchwałę w sprawie zmiany Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Rezygnuje z planu objęcia wszystkich kolejnych umów zlecenia składkami ZUS niezależnie od osiąganych przychodów.
W najbliższy piątek 31 stycznia upływa termin na zgłoszenie do Małego ZUS plus oraz na złożenie formularza ZUS IWA za 2024 rok.
Kiedy emeryt lub rencista nie musi składać rocznego zeznania podatkowego, a w jakim przypadku ma taki obowiązek? Wyjaśniły to Krajowa Administracja Skarbowa i ZUS.
Premia za udaną rekomendację do firmy jest przychodem ze stosunku pracy. Pracodawca musi potrącić z niej zaliczkę na PIT. Taka kwalifikacja oznacza też, że premia jest obciążona składkami ZUS.
Coraz mniejsza dostępność projektów i ogólna niepewność na rynku, ale także niejasne zasady opodatkowania nie ułatwiają życia specjalistom z branży IT.
Organy podatkowe coraz bardziej restrykcyjnie podchodzą do stosowania 8,5-proc. stawki ryczałtu w przypadku działalności związanych z branżą IT, mimo iż przepisy w tym zakresie pozostały bez zmian.
Prowadzenie hodowli zwierząt rasowych nie wymaga rejestracji działalności gospodarczej. Osoba nabywająca czworonoga za kwotę 1000 zł lub więcej musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.
Zaliczka wypłacana zleceniobiorcy na poczet zwiększonych kosztów związanych z jego pobytem za granicą, która jest zwracana lub potrącana z wynagrodzenia netto, nie stanowi przychodu w PIT.
Pracodawca nie pełni funkcji płatnika PIT w związku z wypłacanymi pracownikom premiami z programu rekomendacji pracowniczych. Musi jednak sporządzić i przekazać beneficjentom premii oraz urzędowi skarbowemu informacje o przychodach z innych źródeł.
• Więcej czasu na uniknięcie dopłat za tańszy prąd • Czy jest składka zdrowotna przy sprzedaży wyposażenia firmy? Ministerstwo Zdrowia odpowiada • Czy odstępne od przedwstępnej umowy sprzedaży rzeczy używanych podlega VAT? Wyrok NSA • Czy wydatki na kurs nurkowania obniżą firmowy podatek? • Czy prawnik wrzuci w koszty wydatki na bloga dla myśliwych? • Co z ZUS-em od zleceń? Rząd zdecydował • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas