Aktualizacja: 02.09.2016 02:00 Publikacja: 02.09.2016 02:00
Foto: 123RF
Rz: Czy pracodawca może się zwrócić do ZUS o przeprowadzenie kontroli przez lekarza orzecznika, jeśli chodzi o zwolnienie lekarskie, za które przysługuje pracownikowi wynagrodzenie chorobowe z art. 92 kodeksu pracy?
Katarzyna Kamińska: Kwestię kontroli zwolnień lekarskich przedstawianych przez pracowników reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich. Zgodnie z § 1 tego rozporządzenia, prawo do kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad członkiem rodziny dokonują płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Tacy pracodawcy-płatnicy mogą samodzielnie dokonywać kontroli pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim, ale tylko w zakre- sie formalnym (prawidłowości i autentyczności zwolnienia lekarskiego) oraz wykorzystywania zwolnienia zgodnie z jego przeznaczeniem. Płatnik nie ma kompetencji do badania zasadności wydania zwolnienia lekarskiego, czyli oceny stanu zdrowia ubezpieczonego, co może zrobić tylko lekarz orzecznik. Płatnik może się jednak zwrócić do ZUS z prośbą o przeprowadzenie stosownej kontroli. Takie uprawnienie wynika z art. 59 ust. 12 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa). W takim przypadku kontroli dokonują lekarze orzecznicy, a przedmiotem ich zainteresowania jest zasadność i prawidłowość wystawienia zwolnienia lekarskiego.
Od 1 stycznia 2025 roku obniżono w niewielkim stopniu wysokość minimalnej składki zdrowotnej. ZUS podał jej wysokość. Jak obliczyć ją w zależności od formy prowadzonej działalności? Które firmy zyskają w tym roku na zmianach?
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
Do „Rzeczpospolitej” zgłosiła się czytelniczka z informacją, że chciała umówić e-wizytę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Okazało się jednak, że nie można tego zrobić z iPhone’a czy MacBooka. ZUS odpowiada, że winę ponosi sam producent tych urządzeń.
Tylko do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mogą zgłaszać się do Małego ZUS Plus.
Rząd przyjął uchwałę w sprawie zmiany Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Rezygnuje z planu objęcia wszystkich kolejnych umów zlecenia składkami ZUS niezależnie od osiąganych przychodów.
W najbliższy piątek 31 stycznia upływa termin na zgłoszenie do Małego ZUS plus oraz na złożenie formularza ZUS IWA za 2024 rok.
Zasiłek pogrzebowy w kwocie 7 tys. zł, możliwej do podwyższenia rządowym rozporządzeniem - to projekt resortu pracy. Według ministerstwa finansów jest to jednak złe rozwiązanie.
Jeżeli w wyniku wypadku, pożaru, powodzi czy innego niespodziewanego zdarzenia losowego ktoś doznał uszczerbku na zdrowiu i jest niezdolny do pracy, ma prawo do różnych świadczeń pieniężnych. To samo dotyczy osób, których z aktywności zawodowej wyłącza choroba. Te świadczenia to na przykład renta z tytułu niezdolności do pracy, zasiłki z opieki społecznej czy renta socjalna lub renta specjalna.
Zasiłek dla bezrobotnych, określany jako „kuroniówka”, jest formą wsparcia finansowego, które ma zrekompensować brak dochodów w związku z utratą pracy. Aby otrzymać to świadczenie, trzeba spełnić określone warunki. Ile wynosi ono w tym roku?
Przyszły rok przyniesie podniesienie progów dochodowych w pomocy społecznej. Nadchodzące zmiany to efekt wejścia w życie rozporządzenia przyjętego przez Radę Ministrów w lipcu 2024. Ile wyniosą nowe progi dochodowe w 2025 roku? O ile wzrosną zasiłki?
W nowym roku, poza różnego rodzaju podwyżkami, firmy muszą się liczyć ze zmianami związanymi z koniecznością przeliczania stażu pracy, udzielania nowych urlopów czy wolną Wigilią. Przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki ZUS. Tylko część skorzysta na zmianach w składce zdrowotnej.
ZUS może badać wysokość podstawy składek na ubezpieczenia społeczne pod kątem jej ekwiwalentności do pracy oraz możliwości i potrzeb pracodawcy. Dotyczy to też przedsiębiorców, którzy deklarują wysokość tej podstawy za siebie. ZUS może uznać, że doszło do wyłudzenia zasiłku.
Narodziny dziecka to ważny moment w życiu każdego rodzica. Wraz z przyjściem potomka na świat opiekunowie muszą dopełnić wielu formalności oraz przygotować się na sporo wydatków. Na jakie wsparcie ze strony państwa mogą liczyć?
Kodeks pracy przewiduje, że po urodzeniu martwego dziecka matka ma prawo do 8 tygodni urlopu macierzyńskiego. W praktyce większość matek nie może jednak z niego skorzystać.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas