Aktualizacja: 23.02.2016 10:00 Publikacja: 22.02.2016 19:00
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Nowelizacja przepisów, która miała zapewnić zleceniobiorcom lepsze ubezpieczenie w ZUS, może mieć nieoczekiwane skutki. Okazuje się, że nowy system płacenia składek od kolejnych zleceń, aż podstawa ubezpieczenia przekroczy minimalne wynagrodzenie (obecnie 1850 zł), jest tak kłopotliwy dla tysięcy firm, że wiele z nich zdecydowało się płacić należności do ZUS od każdej umowy bez sprawdzania, czy mają taki obowiązek.
Skutki mogą być bardzo bolesne dla zleceniobiorców, którzy skorzystali w ostatnim czasie z zasiłku chorobowego.
Od 1 stycznia 2025 roku obniżono w niewielkim stopniu wysokość minimalnej składki zdrowotnej. ZUS podał jej wysokość. Jak obliczyć ją w zależności od formy prowadzonej działalności? Które firmy zyskają w tym roku na zmianach?
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Do „Rzeczpospolitej” zgłosiła się czytelniczka z informacją, że chciała umówić e-wizytę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Okazało się jednak, że nie można tego zrobić z iPhone’a czy MacBooka. ZUS odpowiada, że winę ponosi sam producent tych urządzeń.
Tylko do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mogą zgłaszać się do Małego ZUS Plus.
Rząd przyjął uchwałę w sprawie zmiany Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Rezygnuje z planu objęcia wszystkich kolejnych umów zlecenia składkami ZUS niezależnie od osiąganych przychodów.
W najbliższy piątek 31 stycznia upływa termin na zgłoszenie do Małego ZUS plus oraz na złożenie formularza ZUS IWA za 2024 rok.
Czterodniowy tydzień pracy jest możliwy. W dłuższym horyzoncie czasowym. Pomoże technologia i wzrost gospodarczy, pod który fundamenty kładliśmy, harując w latach 90.
Choć w części branż i firm ograniczenie liczby godzin pracy nie byłoby problemem, to w wielu sektorach, na czele z ochroną zdrowia, pogłębiłoby niedobór pracowników
Zdecydowały kompetencje i doświadczenie. Za dużo też zajmowano się kadrami – tak przyczyny odwołania prezesa PZU tłumaczy Jakub Jaworowski, szef resortu aktywów państwowych. O następcy szefa firmy mówi: niewiele osób byłoby lepszych na tym stanowisku
Osoby wykonujące prace społecznie użyteczne dostaną więcej za godzinę aktywności. Ponad 30 zł zamiast kilkunastu.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
• Więcej czasu na uniknięcie dopłat za tańszy prąd • Czy jest składka zdrowotna przy sprzedaży wyposażenia firmy? Ministerstwo Zdrowia odpowiada • Czy odstępne od przedwstępnej umowy sprzedaży rzeczy używanych podlega VAT? Wyrok NSA • Czy wydatki na kurs nurkowania obniżą firmowy podatek? • Czy prawnik wrzuci w koszty wydatki na bloga dla myśliwych? • Co z ZUS-em od zleceń? Rząd zdecydował • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe
Tylko do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mogą zgłaszać się do Małego ZUS Plus.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas