Zasiłek macierzyński a zakładanie firmy

Przedsiębiorcza mama, która zadeklarowała wysoką podstawę składek, uzyska zasiłek liczony od tej kwoty pod warunkiem, że biznes założyła w ciągu 30 dni od ustania poprzedniego ubezpieczenia chorobowego.

Publikacja: 07.08.2015 06:00

Foto: 123rf

Podejmowanie działalności gospodarczej przez kobiety spodziewające się dziecka to duży problem, z którym musi zmagać się ZUS. Ostatnio jest to również temat gorących dyskusji z uwagi na zmiany w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej ustawa zasiłkowa) od 1 listopada br. Ta nowelizacja nie jest jedyną próbą walki z praktyką niektórych przyszłych mam.

Ustawa zasiłkowa przewiduje pewne mechanizmy mające na celu ochronę interesu funduszu chorobowego i uzależnienie prawa do świadczeń od poniesienia ekonomicznego ciężaru opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez określony czas. Przykładem jest art. 49 ustawy. Przepis ten wskazuje, jak ustalać podstawę wymiaru zasiłku, gdy niezdolność do pracy powstanie przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego. Jego treść nie jest jednak idealna, w związku z czym stał się przedmiotem rozważań Trybunału Konstytucyjnego oraz Sądu Najwyższego.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
ZUS
Karty lunchowe bez ZUS? Jakie warunki trzeba spełnić
ZUS
Minister Agnieszka Majewska: W sprawie składki nie składam broni
ZUS
ZUS wydał decyzję w sprawie oskładkowania świadczeń urlopowych
ZUS
W tych sytuacjach nie zabiorą ci zasiłku chorobowego. Nowa propozycja rządu
ZUS
Miejsce zamieszkania w Chinach, a składki w Polsce
Reklama
Reklama