Odroczone zasady naliczania świadczeń z ZUS ?dla przedsiębiorców

Wbrew zapowiedziom od stycznia nie zmienią się zasady naliczania świadczeń z ZUS dla przedsiębiorców. Nadal wysoką należność można uzyskać w zamian za krótki okres płacenia podniesionych składek. Szczególnie mogą na tym skorzystać kobiety, które urodzą w pierwszej połowie 2015 r.

Publikacja: 02.01.2015 05:40

Odroczone zasady naliczania świadczeń z ZUS ?dla przedsiębiorców

Foto: 123RF

Jeszcze przez pół roku będą obowiązywały dotychczasowe przepisy, które pozwalają uzyskać wysokie świadczenie w zamian za krótki okres opłacania większych składek. Nadal więc wystarczy, że ciężarna bizneswoman przystąpi do ubezpieczenia chorobowego na miesiąc czy dwa przed planowaną datą porodu i opłaci składki w maksymalnej wysokości, a nawet przez rok będzie dostawać bardzo wysoki zasiłek macierzyński.

Nowelizacja ustawy zasiłkowej, która ma ukrócić praktykę uzyskiwania świadczeń nieadekwatnych do składkowego wkładu, miała wejść w życie od stycznia. Najprawdopodobniej zacznie jednak obowiązywać w lipcu br., więc na razie przedsiębiorcy wciąż mogą się starać o wysokie świadczenia. W tym celu wielu z nich przerywa dobrowolne ubezpieczenie chorobowe i ponownie przystępuje do niego tuż przed spodziewaną datą uzyskania prawa do zasiłku. Gdy po tej przerwie radykalnie podniosą podstawę składek, ZUS nalicza im zasiłek z nowego okresu ubezpieczenia.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
ZUS
Czym jest podróż służbowa? Resort wyjaśnia. To ważne w kontekście zwolnienia z ZUS
ZUS
Czy będzie obniżka składki zdrowotnej? Senat zdecydował
ZUS
Ważny obowiązek dla wielu firm. ZUS przypomina o nadchodzącym terminie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
ZUS
Był ubezpieczony w KRUS, założył firmę. Czy ma prawo do ulgi w składkach?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne