Każdy przedsiębiorca, który zastanawia się jak interpretować i stosować przepisy ubezpieczeniowe, może poprosić ZUS o pomoc. Zakład odpowiada bowiem na indywidualne zapytania właśnie przedsiębiorców co do zakresu, czyli tego kogo dotyczy i sposobu stosowania, czyli jak właściwie rozumieć przepisy dotyczące opłacania składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne. Przykładowo dzięki interpretacji przedsiębiorca może upewnić się, czy dotyczy go abolicja składek ZUS. Wyjaśnienia w indywidualnych sprawach ZUS wydaje na piśmie i są one wiążące. Ale tylko dla samego urzędu. A to oznacza, że jeśli przedsiębiorca zdecyduje się (bo obowiązku nie ma) z udzielonych wyjaśnień skorzystać, to nie powinien przez to dostać żadnej kary, np. podczas kontroli.
Jak wystąpić o interpretacje? Przede wszystkim trzeba w tym celu złożyć pisemny wniosek. A w nim obowiązkowo trzeba podać własną propozycję rozwiązania w danej sprawie. A taką sprawą jest sytuacja faktycznie zaistniała a nie wymyślona, jedynie hipotetyczna ( tak też Sąd Apelacyjny w Katowicach w uzasadnieniu wyroku z 5 maja 2010 r., III AUa 3404/2009) albo zdarzenie przyszłe.
Wzór wniosku jest dostępny na stronie www.zus.pl.
Składa się go tylko do jednego z dwóch oddziałów ZUS w całej Polsce. Albo do ZUS w Lublinie albo w Gdańsku – zgodnie z adresem wnioskodawcy. Przykładowo wnioski biznesmenów z Warszawy rozpatruje ZUS w Gdańsku, a ich kolegów z Krakowa – ZUS w Lublinie.Jeżeli wnioskodawca oddziały pomyli, to nic się nie stanie. Podanie zostanie przekazane do właściwego urzędu. Który oddział jest właściwy, można ustalić na stronie ZUS, wpisując kod pocztowy.
We wniosku do ZUS trzeba podać obowiązkowo:
Odpowiadając na wniosek, ZUS wyda decyzję z prawidłowym stanowiskiem w danej sprawie i poda swoje uzasadnienie. Ma na to 30 dni. A jeśli odpowiedzi nie będzie na czas? W razie niewydania interpretacji w terminie uznaje się, że w dniu następującym po tym, w którym upłynął czas na wyjaśnienia, została wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska przedsiębiorcy przedstawionego we wniosku.
Sam wniosek wymaga jeszcze opłaty w wysokości 40 zł. Można jej dokonać przelewem na konto urzędu.
Przedsiębiorca ma na to 7 dni od złożenia podania. W przeciwnym razie wniosek nie zostanie rozpatrzony. Jeśli natomiast w jednym wniosku pytający opisze kilka nurtujących go sytuacji– np. zdarzenie obecne i to, które może dopiero wystąpić, to musi zapłacić za każde z nich. Interpretacje są publikowane. Można je znaleźć na stronach www.zus.pl, www.nfz.gov.pl i www.krus.gov.pl. Warto je przejrzeć przed złożeniem wniosku.