Potwierdził to gdański oddział ZUS w decyzji nr 448 z 18 listopada 2013 r. (DI/100000/ 451/1519/2013).
Wnioskodawca (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) zwrócił się do ZUS o wydanie indywidualnej interpretacji, czy istnieje obowiązek podlegania i opłacania składek społecznych z racji pełnienia funkcji członków zarządu na mocy uchwały zgromadzenia wspólników. Wskazał, że członkowie zarządu zostali powołani uchwałą zgromadzenia wspólników. Stanowi to samoistną i jedyną podstawę sprawowania przez nich obowiązków członka zarządu, jak i uzyskiwania od spółki związanych z wykonywaniem tych obowiązków - wynagrodzenia, zwrotu kosztów podróży i innych świadczeń. Dochody członków zarządu uzyskiwane na podstawie powołania zalicza się do działalności wykonywanej osobiście, tj. dochodów z art. 13 ust. 1 pkt 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 361 ze zm.). Ponadto wnioskodawca wskazał, że obaj członkowie zarządu mają status pełnoprawnych emerytów oraz nie pozostają z wnioskodawcą w jakimkolwiek stosunku pracowniczym. Nie nawiązano z nimi odrębnej umowy o pracę w myśl kodeksu pracy lub stosunku pracy na innej podstawie. W tej sytuacji przedsiębiorca powziął wątpliwość, czy spółka musi zgłosić powołanych członków zarządu uchwałą zgromadzenia wspólników do ubezpieczeń społecznych, a w konsekwencji także odprowadzać od tego składki. Według wnioskodawcy pełnienie funkcji członka zarządu na mocy powołania nie zostało wskazane jako podstawa do objęcia obowiązkiem oskładkowania w art. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. W związku z tym wynagrodzenie członka zarządu otrzymywane w myśl uchwały zgromadzenia wspólników powinno być zwolnione z podstawy wymiaru na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. W ocenie przedsiębiorcy nie ma bowiem podstaw, aby uznać powołanie za tytuł do podlegania ubezpieczeniom społecznym, gdy członkowie zarządu nie nawiązali stosunku zatrudnienia pracowniczego lub niepracowniczego.
ZUS uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Członkowie zarządu powołani do pełnienia tej funkcji uchwałą zgromadzenia wspólników nie podlegają ubezpieczeniom społecznym i nie trzeba opłacać za nich składek społecznych.
dr Marcin Wojewódka, radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy sp.k.
Pełnienie funkcji członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może wynikać z różnych tytułów prawnych. Wywołuje to konsekwencje z zakresie istnienia bądź nie w takiej sytuacji wymogu naliczania i odprowadzania składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. Odnosząc się natomiast do stanu faktycznego z tego wniosku, podkreślić trzeba to, że samo źródło obowiązku członka zarządu spółki kapitałowej polegającego na wykonywaniu czynności związanych z prowadzeniem spraw spółki może wypływać z kilku stosunków prawnych. Czasami jest to stosunek pracy zawarty między spółką a pracownikiem zatrudnianym do pełnienia funkcji członka zarządu. W takich przypadkach to umowa o pracę określa szczegółowo prawa i obowiązki pracownika, w tym wynagrodzenie za wykonywanie czynności korporacyjnych. Częściej jednak obowiązek pełnienia funkcji członka zarządu będzie wynikał z łączącego go ze spółką stosunku korporacyjnego z kodeksu spółek handlowych (art. 201 i nast. k.s.h.), a nie z zajmowanego stanowiska pracy. W takich wypadkach aktem powołującym stanie się uchwała zgromadzenia wspólników określająca zakres obowiązków członka zarządu, okres pełnienia przez niego funkcji oraz przysługujące mu za to wynagrodzenie. Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia w tej sprawie. Powołanie członków zarządu następuje na mocy uchwały zgromadzenia wspólników. I w tym wypadku, mimo że daje ono pełną legitymację do prowadzenia spraw spółki, to nie powoduje automatycznego powstania stosunku pracy czy innego cywilnoprawnego. Ponieważ obowiązek prowadzenia przez członków zarządu spraw spółki nie wynika z zajmowanego stanowiska (tj. zatrudnienia przez spółkę), ale z aktu ustanowienia (powołania), brak jest tytułu prawnego rodzącego wymóg odprowadzania składek społecznych. Stosownie bowiem do art. 6 ust. 1 ustawy o sus powołanie na stanowisko członka zarządu (na mocy odpowiedniej uchwały) nie stanowi samoistnego tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym. W konsekwencji przychód z wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki przez wspólnika powołanego uchwałą zgromadzenia wspólników nie stanowi podstawy wymiaru składek społecznych. Natomiast to, że osoby pełniące funkcję członków zarządu mają ustalone prawo do emerytury, jest w tym wypadku bez znaczenia. Byłoby natomiast istotne dopiero wtedy, gdyby członek zarządu pozostawał ze spółką w stosunku pracy.