Dwóch przedsiębiorców wystąpiło ostatnio w tym samym czasie z podobnym pytaniem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chcieli się upewnić, że zasada opłacania składek na ubezpieczenia społeczne tylko od pierwszej lub wybranej umowy-zlecenia ma zastosowanie także wtedy, gdy umowy łączą te same strony.

Jeden z pytających we wniosku o wydanie interpretacji podał, że umowa-zlecenie, od której opłaca składki, została zawarta na trzy lata i dotyczy roznoszenia ulotek za 100 zł miesięcznie. Jednocześnie planuje on wysłać tego pracownika do Niemiec (w ramach unijnego delegowania za granicę) do opieki nad osobami starszymi. Wątpliwości przedsiębiorcy dotyczyły jednak tego, czy będzie musiał opłacić od jego wynagrodzenia za pracę za granicą w wysokości 3,8 tys. zł składki na ubezpieczenia społeczne w Polsce.

ZUS w odpowiedzi na oba wnioski o wydanie interpretacji stwierdził, że składki od drugiej umowy się nie należą (numer interpretacji: 1293 i 1375). Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych osoba spełniająca warunki objęcia obowiązkiem zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu kilku umów-zleceń opłaca składki tylko z pierwszej lub dowolnie wybranej przez siebie. Ma to także zastosowanie wtedy, gdy wszystkie te umowy zostały zawarte między tymi samymi podmiotami. ZUS zwrócił dodatkowo uwagę, że teraz można opłacać składki od więcej niż jednej takiej umowy, a nawet od wszystkich, pod warunkiem że ubezpieczony sam o to wystąpi do ZUS.

Trzeba jednak pamiętać, że od wszystkich umów-zleceń opłaca się składkę zdrowotną.