Z wnioskiem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wydanie interpretacji przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zwróciła się ostatnio spółka stosująca innowacyjny program pozapłacowych świadczeń dla pracowników upowszechniający sport i rekreację (nr interpretacji: DI/100000/451/ 203/2013).
Każdy z zatrudnionych w tej spółce może postarać się o wystawienie mu specjalnej karty uprawniającej do zniżkowych cen w wybranych obiektach sportowych. Wtedy pracodawca potrąca mu z wynagrodzenia część ceny karty, a resztę dofinansowuje ze swoich środków.
Zasady korzystania z kart zostały określone w specjalnym regulaminie. Jednocześnie pracodawca nie korzysta przy dofinansowywaniu kart z zakładowego funduszu socjalnego, gdyż nie zdecydował się na wprowadzanie ograniczeń, np. w wysokości dochodów dla pracowników korzystających z tych świadczeń.
Pracodawca nabrał jednak wątpliwości, czy korzyść wynikająca z grupowego zakupu kart po cenie niższej niż detaliczna stanowi oskładkowany przychód tych pracowników.
W odpowiedzi ZUS stwierdził, że zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do podstawy wymiaru składek nie wlicza się korzyści wynikających z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania czy przepisów o wynagradzaniu polegających na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów lub usług.
Warunkiem niezbędnym do korzystania z powyższego zwolnienia jest jednak to, by pracownik partycypował w kosztach zakupu takich artykułów czy usług. Drugim warunkiem niezbędnym jest to, by takie korzyści pracowników wynikały z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania czy przepisów płacowych przyjętych w danej firmie.
ZUS uznał, że pracodawca nie musi płacić dodatkowych składek z tytułu korzystania przez pracowników z kart sportowych.