ZUS wydał ostatnio trzy interpretacje przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w których nie pozostawił menedżerom wątpliwości.
W sytuacji gdy prowadzą własną działalność gospodarczą, od której odprowadzają podstawowe składki ZUS (ok. 1 tys. zł miesięcznie) i jednocześnie podpiszą kontrakt na zarządzanie przedsiębiorstwem, powinni zapłacić najczęściej znacznie wyższe składki od kwoty tego kontraktu.
Menedżerowie w swoich wnioskach do ZUS o interpretację przepisów powoływali się na liczne rozstrzygnięcia sądów apelacyjnych i Sądu Najwyższego wskazujących, że przychody z kontraktów menedżerskich, jako działalności wykonywanej osobiście, mogą być do celów ubezpieczeniowych traktowane jako dochody z działalności gospodarczej. Nie stanowią więc samodzielnej podstawy do wyliczania i opłacania składek. W takiej sytuacji wystarczyłoby, aby zainteresowani płacili tylko zryczałtowaną składkę z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
ZUS nie zgodził się z takim poglądem. Stwierdził, że rozstrzygnięcia, na które powołują się menedżerowie, zapadły w indywidualnych sprawach. Zakład ze swej strony powołał się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 lutego 2011 r. (sygn. II FSK 1730/09), zgodnie z którym przychody z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem i kontraktów menedżerskich należy traktować jako pochodzące z działalności wykonywanej osobiście. W takiej sytuacji, skoro nie pochodzą z prowadzonej jednocześnie działalności gospodarczej, stanowią oddzielną podstawę ubezpieczenia.
numer interpretacji: 1126; 1128; 1155/2013