Tak.

Oprócz opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne płatnicy muszą w terminach ich regulowania naliczać i odprowadzać za swoich ubezpieczonych składki na fundusze pozaubezpieczeniowe, m.in. na Fundusz Pracy. Składki na FP opłaca się za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w trybie i na zasadach przewidzianych dla składek na ubezpieczenia społeczne.

Należność na FP wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru. Podstawą do jej naliczania jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania jej ograniczenia do kwoty 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Stosownie do art. 104 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy obowiązek opłacania na FP istnieje wtedy, gdy łączna podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonego jest równa co najmniej kwocie minimalnego wynagrodzenia. Gdy wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru składek społecznych jest niższe i jednocześnie pracownik nie ma innych tytułów, z których obowiązkowo podlegałby ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, składka na FP za niego jest niezależna.

Gdy osoba jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę i jej wynagrodzenie jest co najmniej równe minimalnemu, składka na FP powinna być za nią opłacana.

Jeżeli:

- zatrudnienie jest wykonywane przez niepełny miesiąc (z powodu rozpoczęcia lub zakończenia wykonywania angażu w trakcie miesiąca),

- praca jest wykonywana przez niepełny miesiąc, ponieważ przez część miesiąca ubezpieczony pobiera wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy lub zasiłek chorobowy,

- pracownik korzysta przez część miesiąca z urlopu bezpłatnego lub z powodu innych nieobecności w pracy,

należy ustalić, jaka byłaby podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, gdyby praca była wykonywana przez pełny miesiąc. Jeżeli w wyniku przeliczenia podstawy okaże się, że przychód stanowiący podstawę wymiaru składek byłby równy co najmniej kwocie minimalnego wynagrodzenia, od tej podstawy należy odprowadzić składkę na FP.

Zatem za pracownika z wynagrodzeniem miesięcznym równym lub wyższym od minimalnego wynagrodzenia należy opłacić składkę na FP także za miesiąc, gdy z różnych względów jego wynagrodzenie okazało się niższe od minimalnego.