Ministerstwo Gospodarki przygotowało założenia do trzeciej już ustawy deregulacyjnej. Resort chce, by osoby prowadzące działalność gospodarczą mogły raz na pół roku później o 15 dni zapłacić składkę na ubezpieczenia społeczne bez negatywnych konsekwencji. W razie zaniżenia składki przedsiębiorca mógłby ją wyrównać na wezwanie ZUS bez utraty ochrony tego ubezpieczenia.
Dziś przedsiębiorca dobrowolnie opłacający składki na ubezpieczenie chorobowe, który spóźni się choć jeden dzień z jej uregulowaniem lub wyśle do ZUS składkę w zaniżonej kwocie, wypada z tego ubezpieczenia aż na kwartał. Zdaniem ministerstwa to zbyt restrykcyjne. W tej sprawie w 2002 i 2007 r. interweniował już nawet rzecznik praw obywatelskich, który zwrócił uwagę na to, że wiele osób nawet nie wie, że wypadły z tego ubezpieczenia. Nieświadome tego, opłacają więc dalej składki, a gdy składają do ZUS zwolnienie lekarskie, dowiadują się, że nie przysługuje im ochrona.
Rok temu resort gospodarki wystąpił z projektem przewidującym wprowadzenie obowiązku ubezpieczenia chorobowego osób prowadzących działalność gospodarczą. Projekt nie wyszedł poza etap konsultacji społecznych.
etap legislacyjny: konsultacje społeczne