ZUS musi mieć pewność, że wypłata zasiłku macierzyńskiego następuje w związku z urodzeniem lub przyjęciem dziecka na wychowanie. Dlatego ubezpieczona musi liczyć się z pewnymi formalnościami w tym zakresie. Powinna zgromadzić określone dokumenty potrzebne do wypłaty zasiłku. Jakie?
Co do zasady jest to zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu – gdy świadczenie ma być wypłacane jeszcze przed porodem, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka – za okres od dnia porodu bądź zaświadczenie sądu opiekuńczego o złożeniu wniosku o przysposobienie. Dokumentów może być więcej, zależnie od tego komu dokładnie (np. ojcu) i dlaczego konkretnie wypłacane jest świadczenie.
Przykładowo, w przypadku likwidacji lub ogłoszenia upadłości pracodawcy, gdy dziecko rodzi się już po ustaniu zatrudnienia matki, niezbędne jest dodatkowo zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży w czasie trwania zatrudnienia.
Poza tym wymagane jest świadectwo pracy lub inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy. Z kolei w razie niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy matka powinna przedstawić prawomocne orzeczenie sądu o rozwiązaniu stosunku pracy z naruszeniem przepisów.
W razie rezygnacji z urlopu macierzyńskiego pracownica do pisemnego wniosku w tej sprawie dołącza zaświadczenie pracodawcy ojca dziecka potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego. W celu przerwania wypłaty zasiłku macierzyńskiego przysługującego ubezpieczonej matce dziecka za okres jej pobytu w szpitalu wymagane jest zaświadczenie o dacie przyjęcia do szpitala.
Druk ZUS Z-3
W każdym przypadku gdy zasiłek jest wypłacany przez ZUS, do jego wypłaty niezbędne jest zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 oraz zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego – w przypadku pracowników.
W przypadku pozostałych ubezpieczonych niezbędne jest zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3a,ale nie trzeba zaświadczać o okresie urlopu macierzyńskiego, bo on nie przysługuje innym ubezpieczonym niż pracownicy.
Zobacz serwisy:
Kadry i płace » Urlopy » Urlop macierzyński i ojcowski