Chcemy zawrzeć z naszym pracownikiem umowę o przeniesienie praw autorskich do dzieła (fotografii), które wykonał podczas swoich wakacji. Fotografie mają zostać wykorzystane do celów promocyjnych w firmie (m.in. do katalogu). Czy lepiej zawrzeć umowę o dzieło, czy zlecenia? Czy od wynagrodzenia, które otrzymać ma pracownik z tytułu przeniesienia praw autorskich należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, tak jak od zwykłego wynagrodzenia?

- pyta czytelnik

Zlecenie i dzieło ze składkami

Tak -  składki trzeba będzie odprowadzić do ZUS.

I tak naprawdę, z punktu widzenia obowiązku ubezpieczeń społecznych bez znaczenia jest, czy zawrzecie państwo umowę zlecenia czy umowę o dzieło. W tym wypadku wybór umowy na jakiej podstawie nastąpi przeniesienie praw autorskich nie będzie miał znaczenia dla obowiązku składkowego.

Każda umowa, o której mowa w art. 627 kodeksu cywilnego, zawarta z własnym pracodawcą lub wykonywana na rzecz własnego pracodawcy powoduje obowiązek opłacania składek.

Trzeba bowiem pamiętać, że w zakresie ubezpieczeń społecznych za pracownika jest uważana również osoba, która z własnym pracodawcą zawiera umowę o dzieło. Zatem od wynagrodzenia wypłacanego z tytułu wykonania takiej umowy trzeba pobrać i opłacić na zasadach ogólnych wszystkie składki ubezpieczeniowe (społeczne i zdrowotną).

ale...samoistna umowa o przeniesienie praw autorskich bez składek

Na szczęście jest jeden legalny sposób by zaoszczędzić na składkach w opisanej w pytaniu sytuacji. Otóż ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych przewiduje możliwość zawarcia umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowy o korzystanie z utworu. Zawarcie takiej samoistnej umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowy o korzystanie z utworu nie rodzi obowiązku ubezpieczeń społecznych, jeżeli umowom tym nie towarzyszy umowa o pracę, umowa zlecenia lub umowa o dzieło.

W związku z tym, jeżeli wykonywanie fotografii nie było przedmiotem umowy, lecz pracownik przekazał na rzecz pracodawcy dzieło, które sam wykonał (i wykonanie tego dzieło nie wynikała z żadnej z ww. umów), to będziemy mieli do czynienia nie z umową o dzieło, tylko z uregulowaną w przepisach prawa autorskiego umową o przeniesienie  autorskich  praw majątkowych lub umową o korzystanie z utworu. To z kolei spowoduje, że wypłacona pracownikowi kwota nie będzie podlegała oskładkowaniu na zasadach pracowniczego przychodu. A więc od wynagrodzenia, które otrzyma pracownik nie trzeba będzie pobierać ani składek na ubezpieczenia społeczne, ani składki zdrowotnej.Trzeba będzie potrącić jedynie zaliczkę na podatek dochodowy.

Zobacz serwis:

Składki ZUS » Kto i od jakiej umowy płaci składki » Pracownicy