Nasz były pracownik wystąpił do sądu z roszczeniem o przywrócenie do pracy. Zawarliśmy z nim ugodę sądową, zgodnie z którą pracodawca zobowiązał się go zatrudnić ponownie, ale na innym stanowisku. Tytułem rekompensaty, za czas pozostawania  bez pracy, zobowiązaliśmy się wypłacić pracownikowi 4200 zł. Nasze zobowiązanie - zgodnie z ugodą brzmi:" Jako odszkodowanie, tytułem rekompensaty za okres pozostawania bez pracy, strona pozwana zobowiązuje się wypłacić kwotę 4200 zł".

Czy od tej kwoty powinny być naliczane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

- pyta czytelnik

 

Tak, składki z tytułu wypłacanej pracownikowi rekompensaty trzeba będzie odprowadzić zarówno na ubezpieczenia społeczne, jak i ubezpieczenie zdrowotne.

Ze zwolnienia z oskładkowania korzystają pracownicze przychody wymienione w

rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.)

.

Odszkodowanie odszkodowaniu nierówne

Co prawda na podstawie § 2 ust. 1 pkt 3 tegoż rozporządzenia, z podstawy wymiaru składek wyłączone są odprawy odszkodowania i rekompensaty wypłacane pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy, w tym:

- z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy,

- nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia,

- skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

- nie wydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy,

ale w opisanej w pytaniu sytuacji przepis ten nie będzie miał jednak zastosowania. Dlaczego? Ponieważ pracownik na podstawie zawartej ugody został przywrócony do pracy i otrzymał świadczenie pieniężne za czas pozostawania bez pracy, które faktycznie jest wynagrodzeniem za ten czas.

Dokonując kwalifikacji prawnej wypłaconego pracownikowi świadczenia, należy bowiem pamiętać o brzmieniu art. 47 kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy (a tak było w przypadku opisanym przez czytelnika) przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.

Liczy się charakter świadczenia, a nie jego nazwa

Mimo, że w zawartej ugodzie, wypłacony przychód został nazwany odszkodowaniem tytułem rekompensaty za czas pozostawania bez pracy, to faktycznie wypłacone świadczenie jest właśnie owym wynagrodzeniem za czas pozostawania bez pracy. A ponieważ taki przychód nie został wymieniony w rozporządzeniu z 18 grudnia 1998 r., to od wypłaconej pracownikowi kwoty 4200 zł  powinny być naliczone i odprowadzone składki zarówno na ubezpieczenia społeczne, jak i ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawa prawna:

- art. 47 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94),

- rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Zobacz serwisy:

Składki ZUS » Świadczenia dla pracowników

Zwolnienia z pracy » Odszkodowania i przywrócenie do pracy