Gdy zdarzenie zostanie uznane za wypadek przy pracy i w jego następstwie pracownik będzie chory, należy mu się zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. I to od pierwszego dnia niezdolności do pracy z tego powodu.

Zwykła absencja chorobowa niezwiązana z wypadkiem powoduje, że za pierwsze 33 dni (a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego) otrzymuje wynagrodzenie chorobowe finansowane ze środków pracodawcy. Dopiero za kolejne dni choroby zasiłek finansuje ZUS. Ma to również przełożenie na zasady dotyczące opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Wynagrodzenie za czas choroby jest wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, co wynika z art.18 ust. 2 ustawy z 13 października  1998 o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr z 2009 r. nr 205, poz.1585 ze zm.). Stanowi ono natomiast podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne. Z kolei zasiłki są wyłączone zarówno z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jak i zdrowotne.

To komplikuje sytuację, gdy pracodawca zamiast zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego wypłacił pracownikowi wynagrodzenie chorobowe. Za miesiąc, w którym dokonał wypłaty, w raporcie ZUS RSA wykazał bowiem świadczenie/przerwa z kodem 331 (wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, finansowane ze środków pracodawcy). Teraz musi go skorygować, wykazując prawidłowy kod świadczenia/przerwy 314 (zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego). Na tym nie koniec.

Gdy należny zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego jest wyższy od wypłaconego wynagrodzenia (a tak jest najczęściej, bo zasiłek to 100 proc. wynagrodzenia), to za miesiąc, w którym płatnik dokonał wyrównania zasiłku, w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RSA (z kodem 318 – wyrównanie zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego) wykazuje kwotę wypłaconego wyrównania oraz pozostałe dane (okres niezdolności do pracy, liczbę dni zasiłkowych – jak w raporcie RSA z kodem 331).

Zmiana kwalifikacji wypłaconego wynagrodzenia na zasiłek powoduje również konieczność złożenia korekty raportu ZUS RCA. Wynagrodzenie za czas choroby stanowi bowiem podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, a zasiłek nie. Tym samym płatnik powinien złożyć korektę raportu ZUS RCA i odprowadzić składkę na ubezpieczenie zdrowotne od prawidłowej podstawy wymiaru. Musi również skorygować deklarację rozliczeniową ZUS DRA.

Czytaj też artykuły:

 

Zobacz więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Kadry i płace

»

ZUS

»

Składki ZUS

»

Dokumenty, rejestracja, rozliczenia

»

Korekta dokumentów