Zarząd sukcesyjny po śmierci pracodawcy a prawo pracownika do zasiłku chorobowego

Za czas niezdolności do pracy, który przypada po śmierci pracodawcy i za którą nie przysługuje wynagrodzenie, nie przysługuje także zasiłek chorobowy. Jeśli jednak pracownik zachorował przed dniem śmierci pracodawcy albo w jej dniu, będzie miał prawo do zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy będzie trwać nieprzerwanie po tym dniu.

Publikacja: 14.02.2019 05:20

Zarząd sukcesyjny po śmierci pracodawcy a prawo pracownika do zasiłku chorobowego

Foto: Adobe Stock

25 listopada 2018 r. weszła w życie ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (DzU poz. 1629). Reguluje ona zasady tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy, który we własnym imieniu wykonywał działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz kontynuowania działalności gospodarczej wykonywanej z wykorzystaniem tego przedsiębiorstwa.

Ustawa wprowadza m. in. zmiany w przepisach ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 2018 r., poz. 917 z późn. zm.; zwanej dalej „k.p.") oraz ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2017 r., poz. 1368 z późn. zm.; zwanej dalej „ustawą zasiłkową").

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
Czym jest podróż służbowa? Resort wyjaśnia. To ważne w kontekście zwolnienia z ZUS
ZUS
Czy będzie obniżka składki zdrowotnej? Senat zdecydował
ZUS
Ważny obowiązek dla wielu firm. ZUS przypomina o nadchodzącym terminie
ZUS
Był ubezpieczony w KRUS, założył firmę. Czy ma prawo do ulgi w składkach?
ZUS
Odszkodowanie uzupełniające z kodeksu cywilnego bez składek