Zarząd sukcesyjny po śmierci pracodawcy a prawo pracownika do zasiłku chorobowego

Za czas niezdolności do pracy, który przypada po śmierci pracodawcy i za którą nie przysługuje wynagrodzenie, nie przysługuje także zasiłek chorobowy. Jeśli jednak pracownik zachorował przed dniem śmierci pracodawcy albo w jej dniu, będzie miał prawo do zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy będzie trwać nieprzerwanie po tym dniu.

Publikacja: 14.02.2019 05:20

Zarząd sukcesyjny po śmierci pracodawcy a prawo pracownika do zasiłku chorobowego

Foto: Adobe Stock

25 listopada 2018 r. weszła w życie ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (DzU poz. 1629). Reguluje ona zasady tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy, który we własnym imieniu wykonywał działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz kontynuowania działalności gospodarczej wykonywanej z wykorzystaniem tego przedsiębiorstwa.

Ustawa wprowadza m. in. zmiany w przepisach ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 2018 r., poz. 917 z późn. zm.; zwanej dalej „k.p.") oraz ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2017 r., poz. 1368 z późn. zm.; zwanej dalej „ustawą zasiłkową").

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
ZUS
Karty lunchowe bez ZUS? Jakie warunki trzeba spełnić
ZUS
Minister Agnieszka Majewska: W sprawie składki nie składam broni
ZUS
ZUS wydał decyzję w sprawie oskładkowania świadczeń urlopowych
ZUS
W tych sytuacjach nie zabiorą ci zasiłku chorobowego. Nowa propozycja rządu
ZUS
Miejsce zamieszkania w Chinach, a składki w Polsce
Reklama
Reklama