[b]Tak.[/b] Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link], jaki otrzymują oni ze stosunku pracy.
Wobec tego składki musimy naliczać i opłacać od wynagrodzenia wypłacanego zatrudnionym w gotówce, ale również od przekazywanych im świadczeń rzeczowych oraz talonów lub bonów, którymi płacą za zakupy. Jednak nie od wszystkich przychodów składki na ubezpieczenia społeczne są naliczane.
Z podstawy wymiaru składek zostały wyłączone przychody wymienione w rozporządzeniu z 18 grudnia 1998 r., w tym m.in. świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach ZFŚS.
Oczywiście, przy wręczaniu załodze bonusów z tego funduszu trzeba spełnić wymogi udzielania pomocy socjalnej, czyli przede wszystkim przyznanie oraz wysokość świadczenia uzależnić od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika. Świadczenia (tu – opisane talony do supermarketu) spełniające takie warunki są zwolnione ze wszystkich składek w pełnej wysokości.
[i][b]Podstawa prawna:[/b]
– § 2 ust. 1 pkt 19 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=77617]rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.)[/link].[/i]