[b]Jakie dokumenty muszę posiadać, aby ta osoba podlegała ubezpieczeniom w Polsce?[/b]
Zasadą jest, że pracownik podlega ustawodawstwu tego państwa członkowskiego, w którym pracuje, mimo że mieszka na terytorium innego państwa członkowskiego lub że firma, która go zatrudnia, ma swoją siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium innego kraju Wspólnoty. Są jednak wyjątki.
Jeśli bowiem pracownik jest zatrudniony w przedsiębiorstwie, które go wysyła za granicę, a okres wykonywania pracy nie przekracza 12 miesięcy i nie został skierowany na miejsce innej osoby, której okres skierowania upłynął, to będzie podlegał ustawodawstwu polskiemu. Pracodawca powinien wystąpić do właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy oddziału ZUS o wydanie formularza E 101. Wystawiony i poświadczony dokument będzie podstawą do stosowania polskich przepisów i podlegania ubezpieczeniom w Polsce.
[b]Czy istnieje możliwość przedłużenia okresu oddelegowania po upływie 12 miesięcy?[/b]
Odpowiedź jest twierdząca, ale pod warunkiem że z powodu nieprzewidzianych okoliczności delegowanie nie zakończy się w okresie krótszym niż rok. W takiej sytuacji, pracodawca przed upływem tego terminu powinien wystąpić o zgodę (na formularzu E 102) do właściwej instytucji państwa, w którym jest wykonywana praca, lub przekazać ten formularz polskiej instytucji, która prześle go do instytucji państwa, w którym delegowany pracuje. Wspomniane przedłużenie może nastąpić na okres nieprzekraczający 12 miesięcy.
Warto przy tym pamiętać, że oddelegowanie pracownika nie jest podróżą służbową. W związku z tym nie przysługują mu należności przewidziane w art. 775 kodeksu pracy. Pracodawca oblicza natomiast równowartość diet za każdy dzień pobytu pracownika za granicą. Kwota ta pomniejsza podstawę wymiaru składek, która nie może być niższa od prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
W praktyce oddelegowanie do pracy za granicą jest mylone z międzynarodową podróżą służbową. Definicja zatrudnienia za granicą w polskich zakładach pracy nie jest bowiem sprecyzowana. Dlatego pracodawca, chcąc prawidłowo ustalić stosunek pracy, musi zwrócić uwagę na stały charakter miejsca wykonywania zatrudnienia. W przypadku oddelegowania praca będzie wykonywana w zagranicznym oddziale, przedstawicielstwie, na budowie lub w miejscu, gdzie oddelegowujący świadczy usługi. Gdy zatrudnienie będzie incydentalne, nie można mówić, że miało miejsce oddelegowanie.
Miejsce wykonywania pracy wskazane w umowie o pracę wskazuje na wybór właściwych przepisów. Jeśli jest ono w Polsce, można twierdzić, że pracownik został wysłany w podróż służbową. Jeśli natomiast jest nim inny kraj, to mówimy o oddelegowaniu. Prawidłowe określenie stosunku pracy wiąże się z zastosowaniem właściwych przepisów rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=167999]rozporządzenie z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju (DzU nr 236, poz. 1991 ze zm.)[/link]