[b]Nie.[/b] Możliwość zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej mają jedynie ci przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników. Zawieszenie jest możliwe na określony czas. Może trwać od jednego miesiąca do dwóch lat. W czasie takiej przerwy nie wolno wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów. Przedsiębiorca powinien wiedzieć, że zawieszenie wykonywania działalności oraz jej wznowienie następuje na jego wniosek. Okres zawieszenia rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku, i trwa do dnia złożenia wniosku. Natomiast w stosunku do zobowiązań o charakterze publicznoprawnym zawieszenie wywiera skutki prawne od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności.

Czytelnik nie tylko nie może zawiesić działalności, gdyż jest pracodawcą, ale też musi pamiętać, że nie wolno mu samemu wysyłać pracowników na urlopy bezpłatne. Te bowiem zgodnie z art. 174 k.p. odbywają się na pisemny wniosek podwładnego, akceptowany przez pracodawcę.

[i]Podstawa prawna:

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=236773]art. 14a ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.)[/link][/i]