Od dziś (22 lipca) firmy zatrudniające niepełnosprawnych pracowników czeka więcej biurokracji

W życie wchodzi podpisana 17 czerwca nowelizacja [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=317665]rozporządzenia w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (DzU nr 107, poz. 891)[/link].

Przewiduje ona złagodzenie części wymogów związanych z zakupem firmowego samochodu do przewozu niepełnosprawnych pracowników. Do tej pory przedsiębiorca mógł pokryć związane z tym koszty z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, jeżeli auto miało służyć wyłącznie do przewozu pracowników, którzy mają trudności z korzystaniem z publicznych środków transportu.[b] Nowelizacja łagodzi to ograniczenie i od dziś firmowy pojazd będzie mógł podwozić do pracy wszystkich niepełnosprawnych pracowników[/b].

Nowela zakazuje jednak refundacji z ZFRON kosztów, które najpierw zostały sfinansowane z innego źródła.

– Zwróciliśmy się już do resortu pracy o interpretację nowych przepisów – mówi Szczepan Wroński, szef biura prawnego Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. – Interpretowane ściśle zakazują refundowania z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych kosztów, które firma pokryła wcześniej z rachunku obrotowego. Przedsiębiorcy mają do niego łatwiejszy i szybszy dostęp, niż do rachunku ZFRON.

Korzystają z takiej możliwości także niepełnosprawni pracownicy, którzy mogą się ubiegać o zwrot niektórych kosztów. Chodzi o refundację wydatków na zakup leków czy wizyty lekarskie. Pracownicy z problemami w poruszaniu się mogą dostać także zwrot kosztów związanych z zakupem polisy OC i AC na swoje prywatne auto.