[b]Tak. [/b]Rzeczywiście przedsiębiorcy zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze będą opłacać nową dodatkową składkę. Jej wysokość wyniesie 1,5 proc. podstawy wymiaru. Będą ją odprowadzać na specjalnie w tym celu stworzony Fundusz Emerytur Pomostowych.
Tacy pracodawcy będą też mieli obowiązek przygotowywania wykazu wszystkich stanowisk, na których jest wykonywana praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Na tym nie koniec. Będą bowiem musieli prowadzić ewidencję pracowników wykonujących takie prace i informowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o osobach w niej zamieszczonych. Będą również przekazywać do ZUS informacje o liczbie stanowisk pracy, na których jest wykonywana praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Zadanie nie jest łatwe. Dlatego resort pracy i Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy postanowiły pomóc pracodawcom oraz osobom odpowiedzialnym w przedsiębiorstwie za sporządzenie spisu takich stanowisk oraz prowadzenie ewidencji osób je zajmujących. W tym celu kilka tygodni temu przygotowały specjalny praktyczny poradnik do ustawy o emeryturach pomostowych: „Zasady kwalifikacji prac w szczególnych warunkach o szczególnym charakterze”. Poradnik przypomina na przykład, komu należą się emerytury pomostowe oraz jakie obowiązki wynikające z nowej ustawy ma płatnik składek. Można go znaleźć na stronie internetowej [link=http://www.emeryturypomostowe.gov.pl]www.emeryturypomostowe.gov.pl[/link].
W załącznikach do poradnika przedstawiono między innymi procedurę szacowania ryzyka zawodowego, charakterystykę obciążeń związanych z pracą w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze oraz metody pomiaru czynników ryzyka ujętych w ustawie o emeryturach pomostowych.
[i]Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FCFB4D14D60EA2C973E2794D82481F89?id=294728]ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237, poz. 1656)[/link][/i]