[b]Prowadzę agencję pracy tymczasowej. Często klientami mojej firmy są sklepy wielkopowierzchniowe, którym wypożyczam pracowników tymczasowych. Z nimi z kolei mam podpisane umowy zlecenia, na podstawie których są im wypłacane wynagrodzenia. Czy w takiej sytuacji należy za takich zleceniobiorców opłacać składkę na ubezpieczenie wypadkowe, skoro podlegają oni obowiązkowym ubezpieczeniom: emerytalnemu i rentowym?[/b]
[b]Tak.[/b] Przyjmując, że zleceniobiorcy w przedstawionej sytuacji wykonują pracę w siedzibie spółki, trzeba za nich opłacać składki na ubezpieczenie wypadkowe. Warto pamiętać, że osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu, jeżeli z tytułu wykonywania tej umowy podlegają obowiązkowo albo dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
Trzeba jednak wiedzieć, że za zleceniobiorców nie płaci się składki wypadkowej, jeśli wykonują oni zlecone im prace poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności przez zleceniodawcę. Zgodnie z art. 41 kodeksu cywilnego, siedzibą osoby prawnej jest miejscowość, w której ma siedzibę jej organ zarządzający, o ile oczywiście przepisy lub oparty na nie statut nie stanowią inaczej.
Z pytania czytelnika wynika, że agencja pracy tymczasowej zawiera umowy ze swoimi klientami, na mocy których zobowiązuje się do zapewnienia im pracowników tymczasowych, których zadaniem jest wykonywanie określonej pracy. Z osobami tymi zawierane są umowy zlecenia, na podstawie których świadczą one pracę w siedzibie klienta spółki. W takim wypadku należy uznać, że tacy zatrudnieni wykonują pracę w miejscu prowadzenia działalności przez spółkę. A zatem podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, jeśli z tytułu wykonywania umowy zlecenia objęte są obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi albo przystąpiły do tych ubezpieczeń dobrowolnie.
[i]Podstawa prawna:
- art. 12 ust. 1 i 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BE850CCA3E6CF528263821456A45CCDC?id=184677]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.)[/link][/i].