Tak wynika z [link=http://www.rp.pl/artykul/55820,285008_Odpowiedz_ZUS_z_24_marca_2009_r__na_pytanie__Rz__w_sprawie_momentu__od_ktorego_przedsiebiorca_uruchamijacy_firme_powinien_placic_skladki_ZUS.html]odpowiedzi udzielonej na pytanie „Rzeczpospolitej”[/link]. A z takimi problemami osoby prowadzące pozarolniczą działalność mogą się już borykać, bo od 31 marca 2009 r. obowiązują nowe zasady zgłoszeń do ewidencji działalności gospodarczej.
[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=236773] Ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.) [/link]przewiduje w znowelizowanym art. 14, że przedsiębiorca o statusie osoby fizycznej ma prawo od ostatniego dnia marca zacząć działać już w chwili złożenia wniosku o wpis biznesu do ewidencji w gminie. Ponadto w art. 14 ust. 3 pozwala mu wskazać w tym wniosku późniejszy dzień podjęcia działalności niż data jego złożenia. Zasada ta nie obejmie przedsiębiorców:
- rejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym; tym wolno ruszyć z firmą dopiero po uzyskaniu wpisu,
- którzy muszą zdobyć koncesję albo zezwolenie określone w art. 75 tej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Tylko pozornie zmiana ta ma pomóc biznesmenom. Oznacza w rzeczywistości dodatkowe koszty. Okazuje się bowiem, że za okres funkcjonowania firmy przed oficjalnym wpisem do ewidencji właściciel musi zapłacić składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i zdrowotną, albo przynajmniej tę ostatnią, jeśli ma gdzie indziej etat. Takie wyjaśnienia uzyskaliśmy w biurze prasowym centrali ZUS. Przedstawmy to na przykładzie.
[ramka][b]Przykład[/b]
Pan Grzegorz chce 15 kwietnia br. złożyć wniosek o wpis jednoosobowej firmy do ewidencji działalności gospodarczej od 1 maja 2009 r. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jeszcze 16 kwietnia zamierza uiścić za maj czynsz za lokal usługowy, gdzie będzie prowadził firmę, oraz zapłacić za komórkę kupioną na firmę. Musi w takim razie uregulować składki za kwiecień. Te na ubezpieczenia społeczne za okres 16 – 30 kwietnia, a zdrowotną za cały miesiąc (jest niepodzielna).[/ramka]
– Według ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych indywidualny przedsiębiorca musi odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od dnia faktycznego rozpoczęcia działalności – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik centrali ZUS. – Za prowadzenie działalności uważa się m.in. czynności związane z jej uruchomieniem, a więc, jak w podanym przykładzie, także zakup komórki czy opłata czynszu za lokal dla firmy. Dlatego opisany biznesmen powinien uiścić już składki za kwiecień.
Warto pamiętać, że za ubezpieczenia społeczne zapłaci tylko proporcjonalnie za część miesiąca, ale składkę zdrowotną za cały kwiecień.
– Zasadą jest, że zainteresowany sam deklaruje, od kiedy zaczyna działać – wyjaśnia dalej rzecznik. – ZUS na ogół daje wiarę tym oświadczeniom. Jednak, jeśli w wyniku przeprowadzonej kontroli okaże się, że składki nie są opłacone za okres, w którym przedsiębiorca powinien je zapłacić, ZUS może nakazać mu spłatę zaległych należności wraz z odsetkami.