[b]Tak [/b]Jeżeli zgodnie z obowiązującymi u pracodawcy przepisami płacowymi pracownik zachowuje prawo do premii w czasie nieobecności w pracy spowodowanej chorobą. W takim wypadku podstawę chorobowego będzie stanowić wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze, jeśli jest jedynym składnikiem wynagrodzenia.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków należy brać pod uwagę składniki wynagrodzenia (przychód) pracownika, stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, zgodnie z art. 36 ust. 1 w zw. z art. 3 pkt 3 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31 poz. 267 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa)[/link].

[b]Brak jest natomiast podstaw do uwzględnienia w podstawie wymiaru zasiłków oraz wynagrodzenia za czas choroby[/b], przysługującego na podstawie art. 92 k.p., [b]takich składników wynagrodzenia (premii, dodatków, nagród itp.), które nie spełniają warunków, o których mowa w art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej[/b].

Przepis ten mówi, że nie uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom tych składników wynagrodzenia, co do których postanowienia układów zbiorowych pracy lub przepisy o wynagradzaniu nie przewidują ich pomniejszania za okresy pobierania zasiłków. W praktyce oznacza to, że w podstawie wymiaru zasiłków nie uwzględnia się np. premii, która:

- nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe,

- zgodnie z przepisami płacowymi nie jest pomniejszana za okresy pobierania zasiłków albo gdy przepisy te zawierają wyraźne postanowienia o zachowywaniu przez pracownika prawa do tego składnika wynagrodzenia za okresy pobierania zasiłków.

Należy dodać, że [b]24 czerwca 2008 r. Trybunał Konstytucyjny [/b]orzekł, że jeżeli u pracodawcy nie ma jakichkolwiek uregulowań dotyczących przyznawania i wypłaty danego składnika wynagrodzenia (np. premii), od którego należne są składki na ubezpieczenia społeczne, wówczas należy uznać, że składnik ten powinien być uwzględniany w podstawie wymiaru zasiłków oraz wynagrodzenia chorobowego, chyba że pracodawca jest w stanie udowodnić (udokumentować), że mimo braku regulacji płacowych jest on wypłacany za okresy pobierania zasiłków i wynagrodzenia chorobowego ([b]SK 16/06[/b]; [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=276339]DzU nr 119, poz. 771[/link]).

Przedstawione zasady dotyczą wszystkich składników wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę, a także na okresy, za które przysługują. Oznacza to, że w taki sam sposób należy ustalać, czy dany składnik wynagrodzenia powinien być uwzględniany w podstawie wymiaru zasiłków, zarówno w stosunku do składnika przysługującego za okresy miesięczne, kwartalne i roczne, jak i takich, których płatnik składek dokonuje jednorazowo.